17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

AK Parti adayı Özdağ, 12 Eylül'de tutulduğu cezaevini ziyaret etti - 16:41

AK Parti Manisa milletvekili adayı Selçuk Özdağ, 27 Mayıs 1960'ın bir utanç günü olarak hatırlandığını söyledi.
AK Parti Manisa milletvekili adayı Selçuk Özdağ, 27 Mayıs 1960'ın bir utanç günü olarak hatırlandığını söyledi. 12 Eylül 1980 askerî darbesinden tutulduğu Manisa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nü ziyaret eden Özdağ, buradaki tutuklu ve hükümlülere çeşitli hediyeler dağıttı. Cezaevi girişinde konuşan Özdağ, 27 Mayıs askerî darbesinin üzerinden 51 yıl geçtiğini, o günlerin bir utanç vesilesi ve utanç günü olarak hatırlandığını belirtti. Kendisinin 12 Eylül darbesinden sonra 6,5 yıl tutuklu kaldığını hatırlatan Özdağ, "Vesayet hevesindeki demokrasi düşmanları, Türkiye'de belirli dönemlerde karışıklıklar çıkardı, gençleri sokağa döktü. Bundan beslenen cuntacılar da emellerine ulaştı." dedi.
Tutukluluk süresinin bir kısmını Manisa'da, bir kısmını da merhum başbakanlardan Bülent Ecevit'in de kaldığı Ankara Kapalı Cezaevi'nde geçirdiğini belirten Selçuk Özdağ, şunları söyledi: "780 bin kilometrekareye birbirimizi sığdıramıyorduk, 2,5 metrekare alanlarda birlikte kaldık. Gençlerimize tavsiyem, iç ve dış mihrakların destekleriyle hazırlanan bu tip kargaşa ortamlarına prim vermesinler. Onların yeri okullarıdır, ailelerinin yanıdır. Bu ülkede seçilmişler, her zaman atanmışlar tarafından kıskaca alınmak istenmiştir. Askerî ve sivil vesayet, millet iradesinin üzerinde tecelli etmiştir. Bu 1960'da darbeyle tecelli etmiş, Başbakanımız Adnan Menderes'i idam sehpasına götürmüştür. Bakanlarımız, milletvekillerimiz hapishanelere gönderilmeştir. Orada üç beş kişi cuntacılık yaparak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin asli görevlerine zarar vererek darbe yapmıştır. Daha sonra darbe geleneği devam etmiştir. Cezalandırılmayan her darbe, Türkiye'de bir başka darbenin davetçisi olmuştur. 1971'de 12 Mart muhtırası verilmiş, başbakanlar evlerinden alınarak götürülmüş, TBMM'nin üzerinden uçaklar uçurulmuş ve tehditler yapılmıştır. Siyasiler de ne yazık ki o zaman bu tehditler karşısında dik duramamışlardır. Cezalandırılmayan 1960 darbesi 1971'i, 71 muhtırası 12 Eylül'ü, o da 28 Şubat'ı getirmiştir. Daha sonra 27 Nisan e-muhtırası ortaya çıkmıştır fakat bu defa siyasi iktidar direnmiş ve dik bir duruş sergilemiştir. Milletin oylarının hakkını vermiş ve emanete ihanet etmemiştir. Menderes'lere Allah'tan rahmet diliyorum. Türk siyasi hayatının yüzakı olan, Türkiye'nin kalkınması noktasında büyük başarılara imza atmış bir iktidarı silah zoruyla derdest etmek ve iktidardan uzaklaştırmak, demokrasilerin ayıbıdır. Millet, o günü çok ciddi bir şekilde kötü olarak anmaktadır. O günlerde idam edilen kişilerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Öyle kara günlerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. Zaten Turgut Özal döneminde Menderes ve arkadaşlarına iade-i itibarda bulunularak, mezarları devlet törenleriyle taşınmıştır; bir noktada onlardan özür dilenmiştir. İnşallah bundan sonra milletimiz darbelere ve darbecilere karşı bilinçli ve uyanık olacaktır."

KILIÇDAROĞLU'NUN ÖZERKLİK KONUŞMASI
Bir soru üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Hakkari mitingi sırasında yerel yönetimlerde özerklikten bahsetmesine rağmen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bu konunun üzerinde durmadığına dikkat çeken Özdağ, "CHP'nin Hakkari mitinginde bir tane bile Türk bayrağı yoktu. Bayrak bizim ortak değerimiz. Biz tek vatan, tek millet, tek devlet, tek bayrak diye haykırırken birileri hâlâ bizi müzakereci olarak nitelendiriyordu. Bu noktayı milletemizin takdirine sunuyorum. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, orada 'özerklik' kelimesini kullandı. Bu çok ciddi bir hatadır; hattâ vatana ihanet noktasında bir hatadır. Dün DEP milletvekillerini, Leyla Zana'ları, Hatip Dicle'leri Erdal İnönü'nün liderliğinde, o günkü adıyla SHP ile Meclis'e taşıyan CHP zihniyeti, bugün de özerklik teranelerini diline doladı. Hakkari'de başka söylüyorlar, İstanbul'da, İzmir'de, Manisa'da başka. 'Özerklik' kelimesini mazallah Başbakanımız, AK Parti milletvekilleri veya adaylarından birisi söylemiş olsaydı, MHP Genel Başkanı Bahçeli gök kubbeyi başımıza yıkmaya çalışırdı. Bahçeli'nin, Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri karşısında sessiz kalması çok dikkat çekicidir. MHP'ye oy vermeyi düşünen kardeşlerimi, bu durum karşısında biraz daha itidale ve sağduyulu düşünmeye davet ediyorum. Devlet Bahçeli'nin bu noktadaki sessizliğini, onların vicdanlarına havale ediyorum." dedi.
Özdağ'ın cezaevi ziyaretine AK Parti Manisa Merkez İlçe Başkanı Berk Mersinli ve milletvekili adayı Sait Han Bakşi de katıldı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA