22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

AK Parti İzmir İl Başkanı Akay, konsoloslarla kültür farklarını ve önyargıları konuştu - 12:00

AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay, İzmir'deki konsoloslarla kültür farklarını ve önyargıları konuştu.
AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay, İzmir'deki konsoloslarla kültür farklarını ve önyargıları konuştu. Yemekli programa AK Parti İl Başkan Yardımcısı Aziz Demir, Yönetim Kurulu üyeleri Nilgün Yerli Gürel, Gerçek Tekin ve Atilla Kaya da katıldı.
Akay'a çeşitli sorular yönelten konsoloslar, "AK Parti'nin ülkeye faydasını görmek ve bilmekteyiz fakat bir ayrı gerçek daha var: İzmir'de bir yaşam tarzı ve kültür var. Birçok Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeriyle Bosna gibi dışarıdan gelenler ve levantenlerin kültürleri yoğrulmuş. Yaşam tarzının, hükümet tarafından değiştirileceği endişesi var. İzmir'i ve Türkiye'yi bu endişeden arındırmak ve rahatlatmak lazım." dedi.
AK Parti İl Başkanı Akay da buna karşılık şunları söyledi: "Birbirimize atacağımız adımlarla bir noktada birleşeceğiz. Sizlerden de katkı bekliyoruz. Hiç kimse, kimsenin dinine karışamaz. Birbirimizi farkımızla sevelim. Ebette halkımızın sağlığı, emniyeti ve eğitimi hükümetin sorumluluğu altında."
İl Yönetim Kurulu Üyesi Gürel ise, "Ben 30 yıl Hollanda'da yaşadım. Orada iki arkadaş herhangi bir sebeple içmiyorsa, saygıdan biz de içmezdik. Bunun dinî bir boyutu yoktu. Mesela vejetaryenlerin bulunduğu bir sofrada kesinlikle et yemem. Bu, insanların birbirine duyduğu saygıdır. Ülkemizde ise alkol, bir hürriyet ve medeniyet simgesi haline getirilmiş. İnsanlar, içeceği yoksa da tesettürlü birinin yanında inadına alkol istemekte; sırf tepkinin ne olacağını merak ettiği için böyle davranıyor. Birbirimize yapacağımız bu tür misillemeler, farkımızla dışlanmaya sürükleyecektir. Her dinin temeli, farklar içinde sevip sayabilmektir. Allah, aynı olduğumuz için birbirimizi sevmemizi isteseydi, bizleri bu denli farklı yaratmazdı. Demek ki hayatın asıl sınavı, birbirimizi farklarımızla sevebilmektir. Allahın gücü dışında, hiçbir güç benim başımı bağlayamaz. Hiçbir hükümet, toplumun ve özellikle gençlerin eğlence hayatına, müziğine, içkisine, giyimine karışmamalıdır."şeklinde konuştu. Mısır, Libya ve Tunus gibi ülkelerdeki olaylara da değinen Gürel, "Hürriyet arzusu patlak veriyorsa, ülkemiz asla böyle bir baskıyı kaldırmaz. Böyle bir baskı yapmak isteyen devlete de sahip değiliz. Bu korkuyu beslemeyelim, yaşatmayalım." dedi.
Hindistan Konsolosu ve Konsoloslar Derneği Başkanı Turgut Koyuncuoğlu da programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Konsoloslar olarak, kendimizi unutulmuş sanmaya başlamıştık. AK Parti ile buluşmayı, kaynaşmayı bizler de gönülden isteriz." diye konuştu. Koyuncuoğlu, programın sonunda Ömer Cihat Akay'a bir plaket takdim etti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA