22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

AK Partili Bozdağ, Kılıçdaroğlu ve CHP'ye çok sert çıktı - 19:10

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, "CHP içinde dönen oyunlara bizim aklımız pek ermiyor." dedi.


AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Odatv muhabiri İklim Bayraktar arasındaki görüşme iddialarını "CHP içinde dönen oyunlara bizim aklımız pek ermiyor. Dönen dolaplara baktığınız zaman insanın, 'Bizans oyunları bile az kalır' diyesi geliyor" sözleriyle değerlendirdi. AK Partili Bozdağ, TBMM'de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bozdağ, YSK'nın, AK Parti'nin yurt dışındaki seçmenlerin konsolosluklarda oy kullanmasına ilişkin başvurusunu reddetmesini eleştirdi. "YSK'nın verdiği karar, yasaya aykırı bir karardır." diyen Bozdağ, "Yasa, yurt dışındaki vatandaşların oy kullanması için bir takım imkanlar ortaya koydu ve YSK'ya da bunlardan birini kullanarak uygulaması konusunda yetki verildi. YSK'nın vazifesi hem yasaya uymak, hem yasayı uygulamak, hem de yasanın uygulanmasını temin etmektir. Yasaya aykırı davranmak değildir. Maalesef YSK, verdiği bu kararla yasaya aykırı davranmış ve yurt dışında milyonlarca vatandaşımızın oy kullanmasına mani olmuştur. Halbuki YSK'nın vazifelerinden bir tanesi de bütün vatandaşlarımızın, mümkün olan en yüksek katılımını sağlamak ve mümkün olan en uygun ortamda oy kullanmasını temin etmektir. Maalesef yasanın verdiği bu yetkinin kullanılmaması yönünde karar vererek bu hakkın kullanılmasına mani olmuştur." eleştirisinde bulundu.

"DÜZENLEMEYİ CHP İPTAL ETTİRDİ"

Bozdağ, yurt dışındaki seçmenlerin hem oyuna, hem de duasına talip olduklarını söyledi. Yurt dışında yaşayanların eğilimlerine bakıldığında AK Parti'yi tercihlerinin çok üst düzeyde olduğunu ileri süren Bozdağ şunları söyledi: "Acaba YSK bu kararı verirken seçmenlerin eğilimi bu kararın verilmesinde etkili oldu mu olmadı mı? Ben de merak ediyorum. Yurt dışındaki seçmenlerin AK Parti'ye dönük eğilimi, böylesine hukuka aykırı bir kararın verilmesine yol açtı mı? Sabotaj demiyorum ama kanuna aykırı davranmak olarak görüyorum." Bu konuda yapılan yasa değişikliğinde yurt dışındaki vatandaşların hem mektupla, hem de elektronik ortamda oy kullanmalarına ilişkin hükümler bulunduğunu hatırlatan Bozdağ, CHP'nin konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü, Anayasa Mahkemesi'nin, oyların gizliliği gerekçesiyle bu hükmü iptal ettiğini hatırattı.

YAŞ MAĞDURLARIYLA İLGİLİ DÜZENLEME

Bozdağ, Yüksek Askeri Şura mağdurlarıyla ilgili düzenlemenin kapsamına 12 Mart ve 12 Eylül mağdurlarının da dahil edilmesi konusunda hazırlık olup olmadığı yönündeki soru üzerine, bu dönemlerde TSK'dan ilişiği kesilenlerin bu kapsamda olmadığını belirtti. Bozdağ, Odatv muhabiri Bayraktar'ın, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde üst düzey bir AK Partili yöneticiyle ilgili bir çalışma yapmak için teknik destek istediği, Kılıçdaroğlu'nun da bu görüşmeyi doğrulayarak teklifi reddettiğini açıkladığı haberlerine ilişkin "CHP içinde dönen oyunlara bizim aklımız pek ermiyor. Dönen dolaplara baktığınız zaman insanın, 'Bizans oyunları bile az kalır' diyesi geliyor. O nedenle ben partinin içine dönük bir değerlendirme yapmak istemem, onların kendi iç işleridir. Ama biz hayretle ve ibretle izliyoruz. Türkiye'de iktidara talip olduğunu söyleyen bir siyasi organizasyonun içinde bulunduğu ahlaki yapı Türk milletinin gözü önünde cereyan ediyor." diye konuştu.

"AK PARTİLİNİN İSMİ GEÇİYORSA AÇIKLASINLAR"

Kılıçdaroğlu'nun konuşmayı doğruladığına göre, yapması gerekenin başkalarına çamur atarak işin içinden sıyrılmak olmadığını kaydetti. Kılıçdaroğlu'na, "Hiç kimseyi töhmet altında bırakmayın." çağrısında bulunan Bozdağ şöyle devam etti: "Eğer sayın Kılıçdaroğlu siyasi ahlaka sahipse, bu konularda etik düşünüyorsa, başkalarını töhmet altında bırakmaktan vazgeçmeli, bu işin aslı neyse kamuoyuna çıkıp açıklamalı. Eğer bir AK Partili'nin ismi geçiyorsa onu da buyursun kamuoyuna söylesin. Kimse bütün kamuoyu da bilsin. Yoksa namuslu, haysiyetli insanları töhmet altında bırakmak, ana muhalefet partisinin sayın Genel Başkanı'na yakışır, yaraşır bir ahlaki duruş değildir. Toplum bu tür ahlaki zaafiyetleri de kabul etmez. Herkes gerçeği söylesin. Bizimle ilgili olmayan bir olayda işin içine başkalarını çekmeye çalışmak...Namuslu, haysiyetli bir Genel Başkana düşen, böyle bir bilgi varsa bunu Türkiye'nin kamuoyuyla paylaşmaktır. Eğer ahlaklı bir duruş sergilemek istiyorsa sayın Kılıçdaroğlu lütfen paylaşsın. Yoksa kimsenin namusunu, haysiyetini, şerefini diline dolamasın."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA