16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Arınç: Başkanlık veya başka bir sistem rejim değişikliği anlamına gelmez

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yeni cumhurbaşkanının 28 Ağustos 2014'te koltuğa oturacağını, bu tarihten 60 gün önce seçimlerin yapılmasının şart olduğunu söyledi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yeni cumhurbaşkanının 28 Ağustos 2014'te koltuğa oturacağını, bu tarihten 60 gün önce seçimlerin yapılmasının şart olduğunu söyledi. Arınç, "Bu 60 gün öncesine kadar papatya falı bakmaya gerek yok. Başkanlık sistemi de yarı başkanlık sistemi de Türkiye'de mevcut olan parlamenter sistem de demokrasinin örneklerindendir. Biz parlamenter sistemi almışız, onlar başka sistemi almış. Belki bunlardan tamamen farklı bir sistem de düşünülebilir. Bu rejimin değişikliği gelmez, sistemin değişikliği anlamına gelir." dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine henüz iki sene olduğunu hatırlatan Arınç, Türkiye'nin bu konuları günlük hayatta çok fazla konuşmaması gerektiğini, iki sene sonrasına şimdiden odaklanmanın, senaryolar uydurmanın boşa vakit harcama anlamına geleceğini söyledi.

        Seçim Bölgesi Bursa'da, Bahçeşehir Üniversitesi'nin 'Siyaset Okulu-Bursa' programının açılışına katılan Bülent Arınç, katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Arınç, 'Cumhurbaşkanlığı seçimlerine iki sene olmasına rağmen, seçimlerin nasıl yapılacağından çok adayların isimleri öne çıkarılıyor, seçimler nasıl yapılacak?' sorusunu cevaplandırdı. İki yıl olmasına rağmen cumhurbaşkanlığına kimin seçileceğinin tartışıldığına dikkat çeken Arınç, şunları söyledi: "1961, 82 Anayasası'na göre 7 yıllığına bir tek dönem için seçileceği öngörülüyor. Cumhurbaşkanları bu ölçekte seçildiler. Cumhurbaşkanlığı seçimleri tartışmalı olmuştur. Genelde Genelkurmay başkanlarının Cumhurbaşkanı yapılması gibi formüller uygulanmıştır. En azından 1960'tan sonrası için. Anayasa Değişikliği olmadan şunları söylüyorduk, dürüst olmamız lazım. Cumhurbaşkanlığı süresi 7 yıldır, bu uzun süre, yetkileri çok fazla, üçüncüsü cumhurbaşkanının hiçbir sorumluluğu yok. Anayasa kitapçığı çantamda, 4 sayfa yetkileri var. Yasamaya ait, yargıya ait, yürütmeye ait. O zaman Sezer olduğu için ona karşı bunları söylüyorduk. Bu kadar yetki var sorumluluk, sorumluluk yok, sadece vatana ihanet suçlaması var. Yani Cumhurbaşkanı suçlanması için önce vatana ihanetle suçlanması lazım. Bunun için Meclis'e şu kadar imzalı dilekçe, şu kadar çoğunlukta da kabul edilmesi lazım. Allah saklasın hiçbir cumhurbaşkanın vatana ihanetle suçlanması aklımıza gelmez, böyle bir şeye ihtimal vermeyiz. Başka suçlamalarla değil sadece vatana ihanetle o da fiiliyatta mümkün olmayan suçlamayla bu kadar çok ve geniş yetki nasıl kullanılır diye düşünülüyordu. 2007 Mayıs'ında cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP daha çok ideolojik eleştirilerde bulundu. 367 ile seçimler engellendi. Anayasa Değişikliği yaptık. Bu değişiklikle de referanduma gittik. Şimdi cumhurbaşkanın halk tarafından seçilmesi, 5 yıllık iki dönem olması kabul edildi. Yetkiler aynen duruyor, sorumsuzluklar aynen duruyor. Sorunların temelinde o var."

        ABD VE FRANSA İLE KARŞILAŞTIRMAK DOĞRU DEĞİL

        Cumhurbaşkanlığı seçim usulünü ve sürelerini değiştirdiklerine işaret eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Fransa ve ABD örneği ile karşılaştırmanın şu anda doğru olmadığını söyledi. Türkiye sisteminin hiçbir şekilde ABD sistemine benzemediğinin altını çizen Arınç şunları kaydetti: "Benzemesi de şu aşamada Anayasa Değişikliği olmadığı sürece mümkün değil. Belki Fransa ile bazı konularda benzerlik olabilir, yarı başkanlık gibi. Fransa ile de, yarı başkanlık sistemi ile de temelde ayrılıklar var. Olabilir mi, bir ihtimal tartışılıyor. Yeni anayasa yazımı sırasında bu konuda uzlaşma olursa önümüze farklı bir sistem konulur. Başkanlık sistemi de, yarı başkanlık sistemi de, Türkiye'de mevcut olan parlamenter sitem de demokrasinin örneklerindendir. Bütün mesele ülke daha iyi nasıl yöneltilir? Biz parlamenter sistemi almışız, onlar başka sistemi almış. Belki bunlardan tamamen farklı bir sistem de düşünülebilir. Bu rejimin değişikliği anlamına gelmez, sistemin değişikliği anlamına gelir. Demokrasi kuralları çerçevesinde yaparsanız kimsenin de buna karşı çıkacağını düşünmüyorum."

        20 MİLLETVEKİLİNİN İMZASI ŞART, 25 ADAY ÇIKABİLİR

        Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu'nun Anayasa Mahkemesi tarafından sadece bir maddesinin değiştirildiğini anlatan Arınç, mevcut Cumhurbaşkanı ve öncekilerinin de ikinci kez seçilebileceğini kaydetti. Yeni cumhurbaşkanının mevcut kanuna göre seçileceğini vurgulayan Bülent Arınç şöyle devam etti: "Bu kanunun en önemli özelliği 20 milletvekilinin imzası yeterli olacak. 20 milletvekili bir aday gösterebilir. Matematiksel olarak 550 milletvekilinin ayrı ayrı aday göstermeye kalktığı zaman 25'e yakın aday olabilir. Kampanyaların nasıl yapılacağından, bağımsız adayların sistemi ayrıca getirilmiş. İlk seçimde ilk turda yüzde 51 aranacak. Sonraki turda da en çok oy alanlar arasında seçim yapılacak. Yeni Cumhurbaşkanı halk tarafından seçildi, bu yetkiler devam edecek mi, cumhurbaşkanının sorumsuzluk hali devam edecek mi? Bu konu Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda tartışılması lazım. Ben o komisyona değer veriyorum, işleri zor. Her parti masadan kalkamamak üzere konuşuyor, umarım doğrudur. Süreç aynen devam ederse 28 Ağustos 2014'te olacak. 60 gün önceden seçimlerin yapılması lazım. Bu 60 gün öncesine kadar papatya falı bakmaya gerek yok. 'O mu olacak, bu mu olacak' diye. Siyasi açıdan şöyle düşünüyorum; sadece Sayın Abdullah Gül ve Erdoğan'ın isimlerinin geçmesi aslında bizleri mutlu edebilir, muhalefet adına yeni adaylar adına başkalarına haksızlık yapmayalım, isimlendirmek isteyenler farklı isimler de kullanabilir siyasette alan genişlemesi olur. Sadece iki isimden bahsederseniz 'bunlardan mutlaka birisi seçilecek' noktasına iki sene evvelden gelmiş olursunuz. Geldiğimiz noktada herkesin yaşı şartları tutuyorsa aday gösterilmesi ihtimal dahilindedir. Türkiye bu konuları günlük hayatta çok fazla konuşmamalıdır. İki sene sonrasına şimdiden odaklanmak, bunun için senaryolar uydurmak vakti zamanı boşa harcamak olur. Hepimiz iki gün sonramızı bilemediğimize göre iki senenin sonrasının siyasi mühendisliğini yapmaya kalkmayalım. Konuşacağımız çok daha önemli konular olabilir."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA