22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bahçeli: 18 yaşında seçilme teklifi, gündem saptırma

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti ve CHP'nin uzlaştığı seçilme yaşının 18'e indirilmesi teklifine karşı çıktı.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti ve CHP'nin uzlaştığı seçilme yaşının 18'e indirilmesi teklifine karşı çıktı. Bahçeli, 18 yaşını doldurmuş her gencin oy verme hakkını kullanmasını desteklediklerini belirterek, 18 yaşında seçilme teklifinin ise hedef ve gündem saptırması olduğunu savundu.

Partisinin Meclis Grup Toplantısında konuşan Bahçeli, "Er ve erbaşlarımıza seçme hakkının verilmesi eşitlik olarak makuldur." dedi. Türkiye'nin bugüne kadar böylesi bir tecrübesinin olmadığını ifade eden Bahçeli,
şöyle devam etti: "Kışlaya siyasetin sokulma riski üzerinde titizlikle durulmalı ve sağlıklı bir değerlendirme yapılmalıdır. Er ve erbaşlarımızın oy kullanması konusunda Genelkurmay Başkanlığı'nın izni alınmalıdır. Partimiz buna sıcak baktığından destek verecek ve üzerine düşeni yapacaktır. AK Parti hükümeti döneminde seçilme yaşı da 25'e çekilmiştir ki bu da yerindedir. Ancak 18 yaşını doldurmuş genç kardeşimin henüz hayatının en kritik zamanında eğitim ve askerlik meselelerini halletmeden seçilme derdine düşmesi hem madden hem de manen çok zordur. İlave olarak halen seçilme şartları arasında askerlik görevini ifa etme yükümlülüğü bulunmaktadır. Başbakan Erdoğan zorunlu askerlik görevini kaldırmayı planlıyorsa 18 yaşındaki genç kardeşimin hukuken seçilme şansı olmayacaktır. Kimse kimseyi kandırmamalıdır."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA