25 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bahçeli, Kaçmaz'a "adaylık için" yeşil ışık yakmadı! - 19:14

Bahçeli, Osman Kaçmaz'ın partisinden milletvekili olmak isteği yönündeki açıklamalara tepki gösterdi.


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Sincan Hakimi Osman Kaçmaz'ın partisinden milletvekili olmak isteği yönündeki açıklamalara tepki gösterdi.

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı'nın, "Böyle bir bilgimiz yok." sözünü "Doğru söylemiş Sayın Genel Sekreterimiz." diyen Bahçeli, Toplumun zihnini açacak kişilere ihtiyaç duyduğunu belirterek, "Toplumun berrak düşünmeye ihtiyacı var." dedi. İzmir'in Selçuk ilçesinde partisi teşkilatında gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtlayan Bahçeli, bir gazetecinin Sincan Hâkimi Osman Kaçmaz'ın partisinden milletvekili olmak istediğine ilişkin sorusunu cevapladı.

Kendilerinin böyle bir bilgi sahibi olmadığını ifade eden Bahçeli, "Bizim bu konuda bir bildiğimiz yok, bize bu konuda bir müracaatta yok. Zannediyorum bazı toplumu yakın dönemde ilgilendiren şahsiyetler partilere bir dağılım yapıyorlar. Her halde bazılarını AKP'ye, bazılarını MHP, bazılarını da Cumhuriyet Halk Partisi'ne yakıştırmaya çalışıyorlar. Bunlardan uzak kalmak lazım. Toplumun berrak bir akla, berrak bir zihniyete ihtiyacı var ki, berrak düşünebilsin. Ortalığı karıştırarak değil. Bazı konularda Milliyetçi Hareket Partisi'nin ölçüleri vardır. Mülakat yapmış olsa bile değerlendirilir. Kabulü veya veto imkânı MHP'nin yönetiminin yetkisindedir. Daha böyle bir durum da söz konusu değildir." dedi.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın milletvekili olabilmek için başvuru yaptığının hatırlatılması üzerine de Bahçeli, "Meclisi sığınma yeri olarak görenler, bu tür düşüncelerinden vazgeçsinler. MHP iktidarı döneminde dokunulmazlık zırhının ayıklayarak bunları yüce divana ve yargıya aksettireceğiz." şeklinde konuştu.

MHP'DEN BAŞKA BİR PARTİYE YÖNELMİŞSE ÜLKÜCÜLÜKTEN AYRIŞMA NOKTASINA GELMİŞ DEMEKTİR

Bir başka gazetecinin "Aday belirleme sürecinde AKP'nin, ülkücülerin önde gelen isimlerini aday göstereceği ve MHP'nin baraj altında kalacağı iddiaları var, bu konuda ne düşünüyorsunuz" sorusuna ise Devlet Bahçeli, "Çıkış noktası yanlış. Ülkücülerin AKP'den aday olması gibi bir polemiğin içerisinde MHP girmez. Ülkücüler MHP'De olur. Dışında bir tercihe yönelmişse ülkücülükten ayrışma noktasına gelmiş demektir. Bu tür sorular birilerinin propagandasına basın mensuplarının aracı olması demektir ki bunu da yanlış buluyorum." şeklinde cevapladı.

Son dönemde CHP'de yaşanan taciz iddialarının sorulması üzerine de Bahçeli, "İlk açıklamayı yapan partilerden biriydik. Net ifadeler kullanılmıştır. Bu tür tartışmalar Türkiye'de hem toplumsal ahlakı hem siyasi kültürü yozlaştırmaktadır. Bundan bir an evvel kurtulmak lazımdır. Türk siyasetinde hizmetleriyle mümtaz bir yer edinmiş, siyasi hareketlerin her kademesinde görev yapmış. Ayrıca hükümetlerde önemli sorumluluklar üstlenmiş şahsiyetleri bir temeli olmayan kara propagandayla bazı senaryolarla suçlamaya kalkmak çok yanlış bir davranıştır. Bu tür davranışlar Türk toplumunun karakteriyle de bağdaşmaz. Süratle bundan sıyrılmak lazım. Sıyrılmanın birinci aşaması televizyon yöneticileri bu gibi davranışları bir haber niteliği kapsamı içerisine alıp öncelik vermemelerinde yarar vardır. Bu tepkiyi ilk ortaya koyan televizyon olmalıdır. Oysa malum bir şahsiyeti televizyona çıkartıp bir buçuk saat tartışmak arkasından da onu tekrar tekrar yayınlamak televizyonculuk anlayışıyla da bağdaşmıyor." ifadelerini kullandı.

Bahçeli, bedelli askerlik konusunda ise "Bu konuda siyasi iktidarın TBMM'ye getirmiş olduğu bir metin, öneri, yaklaşım bulunmuyor. Ama toplumda bunu sürekli tartışmaya açıyorlar. Adalet ve Kalkınma Partisi henüz meclis kapanmadan böyle bir düşüncesi varsa getirsin ana metni bir görelim."açıklamasında bulundu.

Başka bir gazetecinin, terör örgütünün Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki AK Parti'li milletvekili adaylarını tehdit ettiği iddialarıyla ilgili görüşlerini sorması üzerine de Bahçeli, "Öyle bir tehdidi PKK'nın yapması da mümkün değil, hiçbir siyasi partinin bunu kabullenmesi de mümkün değil. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin değerli adaylarına da böyle bir tehditle siyasi ortamdan çekileceğine de ihtimal vermiyorum. Bu PKK'nın bitişidir. Her yönüyle de Türk toplumunun içerisinden silinişidir." diye konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA