16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bakan Ergin: Cumhurbaşkanımız'ın kararı oluşmuş değil

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yerel seçimlerin öne alınması için yapılan teklifin Meclis'ten geçmemesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Şu an Cumhurbaşkanı'nın kararı oluşmuş değil.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yerel seçimlerin öne alınması için yapılan teklifin Meclis'ten geçmemesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Şu an Cumhurbaşkanı'nın kararı oluşmuş değil. Şayet iade gibi bir tasarruf olursa partinin yetkili kurullarınca değerlendirilir." dedi. Ergin, MHP'nin 'Fire bizden değil' açıklamalarını da "Kim fire verdi, kim fire vermedi tartışmalarına girmeyeceğim. Kapalı oy, gizli oy sistemi var." sözleriyle değerlendirdi.

        Adana'daki temaslarının ardından Hatay'a geçen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 2. Lig Kırmızı Grup'ta mücadele eden Hatayspor'un tesislerinde incelemelerde bulundu. Burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Bakan Ergin, yerel seçimlerin öne alınmasını öngören Anayasa Değişikliği teklifinin referandum eşiğinde kabul edilmesiyle ilgili, "Şu an Cumhurbaşkanı'nın kararı oluşmuş değil. Sayın Cumhurbaşkanımız'ın kararı oluştuktan sonra değerlendirme yapmak söz konusu olacak. Şayet iade gibi bir tasarruf olursa bu defa partinin yetkili kurullarının yapacağı değerlendirme sonucunda bir karar alınacaktır. Onun için şu anda gelişmeleri izlemek ve Sayın Cumhurbaşkanımız'ın öncelikle tasarrufunu takip etmek gerekiyor. Ondan sonra Parlamento'daki grupların kararları belirleyici olacaktır." diye konuştu.

        Bakan Ergin, Hatay-Suriye sınırında yaşanan sıcak çatışmalar hakkında da bir değerlendirme yaptı. Dün sınıra yakın bir bölgeye Suriye helikopterlerinin yaklaşmasıyla F-16'ların havalanmasıyla ilgili soruya Bakan Ergin, "Ülkemizin ve vatandaşlarımızın can güvenliği için gerekli önlemler alınıyor." sözleriyle cevap verdi. Ergin şöyle konuştu: "Böyle münferit hadiseler üzerinden konuyu değerlendirmek çok doğru değil. Konu zaten Türkiye açısından ciddi bir problem. Bu problemin daha da büyümemesi, ülkemize, halkımıza daha büyük sorunlar taşımaması açısından ciddi tedbirler alınıyor, çalışmalar yapılıyor. Türkiye kendi açısından hem de vatandaşlarının can güvenliğini sağlama noktasında üzerine düşen çalışmayı yapıyor. Temennimiz odur ki sınırın öte yakasındaki sıkıntıların sona ermesi, huzurun ve barışın bölgemize gelmesidir."

        MUHALİFLERDEN KAÇARAK TÜRKİYE'YE SIĞINAN 10 SURİYELİ ASKERİN DURUMU

        Suriye tarafında Azmarin, Zambakiye ve Derkuş'ta devam eden şiddetli çatışmalar sırasında muhaliflerden kaçarak Türkiye'ye sığınan ve aralarında yaralıların da bulunduğu Esed'e bağlı 10 Suriye askerinin durumunu soran gazetecilere Bakan Ergin, "Biz insanlık görevimizi yerine getirdik, getirmeye devam edeceğiz." sözleriyle karşılık verdi.

        Türkiye'nin bugüne kadar dünyanın neresinde olursa olsun yardım isteyen herkese el uzattığını vurgulayan Ergin, şunları söyledi: "Sınırın öbür tarafından bu tarafa gelen insanın rengi, düşüncesi, tarafı önemli değil. Sıkıntıya düşmüş ve Türkiye tarafından yardım istiyor. Biz insanız ve insanlardan gelen yardım taleplerine pozitif katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bundan 10 sene önce Irak'tan gelenlere el uzattık, Dünyanın değişik yerlerinde başına iş gelmiş, afete uğrayanlara elimizi uzattık. Doğu Asya'dan Amerika'nın güneyine kadar Türkiye nerede bir insanlık dramı varsa el uzatmış bir milletiz. Bu açıdan komşumuzdaki sıkıntının bir an önce bitmesini temenni ederken, burada dara düşmüş kim olursa olsun, bizden yardım istediği takdirde biz insanlık vazifemizi bu güne kadar yerine getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!



Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA