22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Başbakan AK Parti'nin son oy oranını açıkladı

Başbakan Erdoğan, grup toplantısında AK Parti'nin oy oranını açıkladı.


İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar:

- 3 Kasım 2002’de yüzde 34 oy oranıyla hükümete seçildik, 2012’de milletin desteği yüzde 50’ye ulaştı. Şu anda anketlerde AK Parti 'nin oyu yüzde 50'nin üzerine çıkarak, 52 olarak görünüyor. Çözüm süreci başarıya ulaştığında inşallah milletimizin teveccühü daha da artacaktır.

- Bugünün çocuklarının ulaşacağı bir yıldönümü de 2053. AK Parti olarak 2053'ü hedeflerimiz arasına alıyor ve o büyük tarih için hazırlıklarımızı bugünden başlatıyoruz. Muhtemelen o tarihi ben ve arkadaşlarım göremeyeceğiz ama o tarihe kadar daha büyük bir Türkiye için şimdiden kolları sıvıyoruz.

- 2053 yılında muhalefetin ne durumda olacağını tahmin etmek zor değil. 2053 yılında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, muhtemelen MHP'nin 140. yılında nasıl iktidara geleceğinin aritmetik hesaplarını yapıyor olacaktır. Biz ise 'durmak yok, yola devam' diyenlerden oluruz.

- Dün Bakanlar Kurulu’nda bazı vakıfları yakından ilgilendiren çok önemli mağduriyetleri ilgilendiren konuları görüştük. 28 Şubat’ta vakıflar mağdur edildi. 22 vakfa dava açıldı. 9 vakıf kapatılmış oldu. Şimdi bu mağduriyetlerin giderilmesi için kapatılan vakıfların yeniden kurulmasına imkan sağlayacak tasarıyı Meclis’e gönderiyoruz. Hayatta olan kurucularının başvurmaları halinde adı ve faaliyet alanı aynı olmak üzere yeniden açılabilecek. Taşınmazları da mahkeme siciline tescilinden itibaren yeni vakıflara teslim edilecek. Taşınmazların elde edilen kira ve satış geliri de bu yeni kurulan vakıflara iade edilecek. Binlerce öğrencinin elinden tutmuş vakıflarımıza hakkını teslim edeceğiz.

- Halkbank 2001’de zarar ediyor diye kapatılacaktı. Şimdi Halkbank ihtiyaç sebebiyle 50 yeni şube açıyor her yıl. Nereden nereye… Ve Avrupa’nın en büyük bankası oldu. Yolsuzlukları ortadan kaldırınca varacağınız yer burasıdır. 2002’de Halkbank’ın esnafa sağladığı kredi miktarı 153 milyon liraydı toplam. Şu anda ise bu rakam 7,5 milyar lira. DSP, MHP, ANAP’tan devraldık biz. 10 yıl önce 38 bin kişi kredi kullanıyordu Halkbank’tan. Şu anda 260 bin esnafımız kredi kullanmış durumda. Faizleri indirdik yüzde 4 ile 5 aralığına getirdik. Bir yıla kadar olanlara yüzde 4, 1 yıldan uzun kredi kullananlara yüzde 5 faiz uygulayacak.

- Bugün de Ziraat Bankası kredileri aracılığıyla çiftçilere müjdemiz var. 19 milyar liraydı Ziraat’ın zararı görevi aldığımızda. Ziraat Bankası ayakta duramıyordu bile. Göreve geldiğimiz andan itibaren manzara değişti. Ziraat Bankası 10 yıl içinde kamuya 20 milyar lira kaynak aktardı. Zarar bitti, banka kara geçti. 2012’de Ziraat Bankası 960 bin çiftçimize 19 milyar lira kaynak aktardı. Sizin emeğinizi kimler sömürdü, sizin emeğinize kimler sahip çıkıyor. Belgelerle, rakamlarla her şey ortada. 10 yılda çiftçiye aktarılan kaynak 58 milyar lira. Çiftçimizin Ziraat Bankası’ndan kullandığı faiz oranı bizden önce yüzde 59’du. Halk Bankası’ndan daha fazla. 2004’de biz sübvansiyon uygulamasını başlattık. Faizleri düşürdük. Bugünden itibaren Ziraat Bankası’nın çiftçiye uyguladığı kredi faiz oranını birer kademe daha düşürüyoruz. Yüzde 0 aynen devam ediyor, yüzde 5,  yüzde 4’e düşüyor, yüzde 9 da  yüzde 8’e düşüyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA