17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Başbakan Erdoğan: Tutuklu milletvekillerine ilişkin çağrılara 'evet' demedik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tutuklu milletvekillerinin durumuyla ilgili 3. Yargı Paketi'nde buna özel bir düzenleme yapılmadığını söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tutuklu milletvekillerinin durumuyla ilgili 3. Yargı Paketi'nde buna özel bir düzenleme yapılmadığını söyledi. Ne yapıldığını, ne yapılacağını görmeden, bilmeden yürütmeyle ilgili hükümetle ilgili yapılan kampanyaların kendilerini gerçekten çok üzdüğünü ifade eden Erdoğan, "Çok açık net söylüyorum. Biz ne CHP'nin, ne MHP'nin ne de BDP'nin tutuklu milletvekillerinin durumuna ilişkin çağrısına asla 'evet' demedik demeyeceğiz." dedi.

AK Parti Genel Merkezi'ndeki '76. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, CHP'nin takındığı tavrı sert bir dille eleştirdi. CHP Genel Başkan yardımcılarından bir tanesinin tıpkı genel başkanı gibi 16 AB üyesi ülkelerin bakanlarına bir mektup yazdığını hatırlatan Erdoğan, "Ne diyor biliyor musunuz, milletim bunu çok iyi görmeli. 16 AB Bakanı Türkiye hakkında bir ifade kullanıyor ve diyor ki 'İlham verici bir örnek' böyle bir tanımlama yapıyorlar. Bundan CHP çok rahatsız olmuş. Genel Başkan yardımcısı bu bakanlara bir mektup yazıyor ve 'Kardeşim, Türkiye'yi övmeyin. Neden övüp duruyorsunuz. Türkiye ilham alınacak bir ülke değil, örnek bir ülke değil' diyor. Bu zat, geçmişte de dışişleri bakanlığı yapmış. Yani bu aynı zamanda malesef bakanlık içinde ne tür insanların olduğunu da gösteriyor. Şimdi, Allah aşkına soruyorum. Bu nasıl bir zihniyettir, hazımsızlıktır. Bu nasıl bir siyaset tarzıdır. Bir yabancı çıkıyor senin ülkeni övüyor, sen bundan gurur duyacağın yerde rahatsız oluyorsun. İşte CHP budur, CHP zihniyeti budur. Bunlar taş üstüne taş koymazlar. Taş üstüne taş koymak isteyeni de engellemek için ne gerekiyorsa yaparlar." diye konuştu.

"TWİTTER KILIÇDAROĞLU"

Haftasonu CHP'nin bir başka konuyu istismar etme gayretine girdiğini dile getiren Erdoğan, ÖSYM tarafından KPSS'nin yapıldığını ve sınavın hemen ardından terör örgütüne yakın bir siteden sorular olduğu iddia edilen bir kitapçık yayınlandığını hatırlattı.

Erdoğan, şunları söyledi: "Milyonlarca gencin hissiyatı ile oynadılar. Kalktı benim bakanıma vurmaya çalıştı olmayan birşey. Facebook, Twitter'larda neler neler yapılıyor. Teknolojinin bu sanal ve iftiralara açık yapısıyla ilgileniyor bu Kılıçdaroğlu. Onun adı Twitter Kılıçdaroğlu. Bu yıl da terör örgütünü yine CHP sahiplendi, terör örgütü ile birlikte insanların hissiyatını istismar etmeye çalıştı. KPSS son derece başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Biz bu oyunları bozmaya, bu maskeleri düşürmeye devam edeceğiz."

"HÜKÜMETİMİZLE İLGİLİ YAPILAN KAMPANYALAR BİZİ ÇOK ÜZDÜ"

TBMM'nin önemli yasaları çıkartarak geçtiğimiz hafta tatile girdiğini anlatan Erdoğan, tüm milletvekillerine gece gündüz demeden emek verdikleri, kimi zaman saldırıya göğüs gererek fedakarca Meclisi çalıştırdıkları için teşekkür etti.

Kanunlaşan 3. Yargı Paketi'yle özgürlükleri genişleten ve daha da ileri götüren adımlar attıklarını dile getiren Erdoğan, getirilen yenilikleri anlattı. Mahkemelerin iş yükünü azaltacak yeni uygulamalar getirdiklerini ifade eden Erdoğan, "Ne yapıldığını ne yapılacağını görmeden, bilmeden yürütmeyle ilgili hükümetimizle ilgili yapılan kampanyalar bizi gerçekten çok üzmüştür. Bu yasayı getiren bizdik, üzerinde çalıştık. Doğru yanlarını, yanlış yanlarını gördük ve bu adımı ülkemizin menfaati için attık. Hayırlı olacağına inanıyoruz. Bu değişikliklerle Türkiye'de özgürlüklerin önü açılıyor, adil yargıyı da daha da güçlendiriyoruz. Tutuklu olarak yargılanırken aday gösterilen milletvekilleri ile ilgili konu bir defa spekülasyona çok açık bir konu. Bu aslında, yani tamamen, yargının alanı olan bir konu. O konuda takdir şüphesiz ki yargınındır ve gereken kararı verecek olanlar da mahkemelerdir. Bir kısım davaları sulandırma, itibarsız hale getirme ve tutukluları aday gösterme olayı aslında muhalefetin ülkenin gündemine taşıdığı bir sorundur. Bile bile tutuklu şahıslar aday gösterilerek milletvekilliği cezaevlerinden adam kaçırma davaları boşa çıkarma girişimine dönüştürülmek istenmiştir. Bunu kim yaptı muhalefet yaptı. Ya siz arkadaş adam mı bulamadınız milletvekili yapmak için. Cezaevleri içine mi kaldı işleriniz. Bunların siyaset anlayışı bu. Şimdi herşey ortaya daha güzel ortaya çıkıyor. Bu zihniyetlerin bu ülkede ne denli yanlış çalıştıkları da çok açık net ortada. 3. Yargı paketinde buna özel bir düzenleme yapılmadı. Çok açık net söylüyorum. Biz ne CHP'nin, ne MHP'nin ne de BDP'nin tutuklu milletvekillerinin durumuna ilişkin çağrısına asla evet demedik demeyeceğiz. Atılan adımlar tüm yargı sistemine yöneliktir, tüm tutuklu ve hükümlülere yöneliktir. 3. Yargı paketi etrafında yapılan spekülasyonların boş olduğu da herkes tarafından görülmüş oldu. Bir kez daha yargı paketinin hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum." şeklinde konuştu.

BDP RAHATSIZ

Iğdır Havaalanı'nı açacaklarını açıklayan Erdoğan, önümüzdeki yıl Şırnak, Hakkari havaalanlarını açacaklarını kaydetti. "Bundan en çok rahatsız olanların kim olduğunu biliyorsunuz BDP." diyen Erdoğan, onların oradaki Kürt vatandaşlara yönelik yaptıkları hayırlı bir iş olmadığını, öyle bir dertleri de bulunmadığını belirtti. Erdoğan, "Onlar sadece molotof atsınlar." dedi.

Büyük Kongreyi 30 Eylül Pazar Günü Ankara'da gerçekleştireceklerini dile getiren Erdoğan, "İllerimizde benim de katıldığım kongrelerde yerel seçimler için hazırlıklara başladık. İnşallah bu seçimleri de zaferle geride bırakacağız. Bu arada bugün bir katılım törenini de gerçekleştiriyoruz. Çeşitli partilerden 9 belde, 1 ilçe olmak üzere toplam 10 Belediye Başkanı partimize katılmış oluyorlar. Herkese hayırlı olmasını diliyorum. Yaklaşan Ramazan-ı Şerif'in hayırlı olmasını diliyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, konuşmasının sonunda çeşitli partilerden AK Parti'ye geçenlere rozetlerini taktı, fotoğraf çektirdi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA