20 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Başbakan Erdoğan: Yassıadayı 'yaslı ada' olmaktan çıkaracağız - 16:55

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mayıs 1960 askerî darbesinin ardından idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes'in memleketi Aydın'daydı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mayıs 1960 askerî darbesinin ardından idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes'in memleketi Aydın'daydı. Darbenin yıldönümünde demokrasi şehidinin hemşehrilerine seslenen Erdoğan, efelerden 12 Haziran'da Adnan Menderes'in anısına sahip çıkılmasını, daha fazla demokrasi, sivil anayasa ve özgürlük için destek isteyerek, "Yassıadayı yaslı ada olmaktan çıkaracağız." dedi.
Anayasa değişikliği referandumunda yüzde 49,8 "evet" diyen Aydın'da, 2007 seçimlerinde üç partinin oyları birbirine çok yakındı. AK Parti yüzde 29, MHP yüzde 26, CHP yüzde 24 oy aldı. İlin sekiz olan milletvekili sayısı yediye düştü. Aydınlılara göre üç parti de ikişer vekili kesin çıkarıyor. Üçüncü vekil için AK Parti'yi şanslı görüyorlar.
İstasyon Meydanı'ndaki mitingden önce başlayan sağanak yağmur, Başbakan'ın gelişine yakın şiddetini arttırdı, bir süre sonra durdu fakat miting boyunca devam etti. Gökgürültülü yağmura rağmen Aydınlılar miting alanını terk etmedi. Başbakan Erdoğan'ın kürsüye çıkmasıyla meydan da coştu. Erdoğan konuşmasına, "Bugün 27 Mayıs, önemli bir gün. Konuşmama, merhum Adnan Menderes ve arkadaşlarını rahmetle yâd ederek başlamak istiyorum. Demokrasinin kırılma noktası olan 1961'i bugün hatırlamak durumundayız. Onun için Aydınlı kardeşlerimle bir muhasebeyi yaparak yola çıkmamız lazım." diye başladı. Darbenin üzerinden 51 yıl geçtiğini, rahmetli Menderes'in iki arkadaşıyla birlikte idam edildiğini hatırlatan Başbakan, "Bir demokrasi kahramanını, Aydınlı bir efeyi aldılar, Yassıada'da güya yargıladılar. Maalesef iki arkadaşıyla birlikte idam ettiler. Allah onlardan razı olsun, mekanları Cennet olsun." dedi. Erdoğan, Menderes'in Yassıada'dayken en çok Aydın'ı ve Çine Çayı'nı özlediğini söyledi: "Adnan Menderes'in suçu neydi? 'Yeter, söz milletindir' diyerek CHP'nin otoriter rejimini alt üst etti. 12 Haziran'da CHP'yi Aydın'da silmeye hazır mıyız? Türkiye'yi ekonomik ve siyasi noktada ileri taşıdı. Bu mu suç? Milletin inançlarına sahip çıktı. Bu mu suç? CHP, ezanı 'Tanrı uludur' diye okuttu, Menderes 'Allahüekber'e çevirdi. Bu suç mudur? Çünkü CHP zulmüne karşı çıktı. Milletin kalbinden silinmeyecek projeler yaptı, bu mu suç? Statükoya karşı çıktı, tahriklere, yolsuzluklara, üstünlerin hukukuna karşı çıktı. Seçkinci bürokrasiye, üstünlerin hukukuna karşı çıktı. Bu milletin ekmeğine, tarladaki buğdayına musallat olan ama aşağılayan, adeta böcek gibi gören o CHP zihniyetine karşı çıktı. CHP, aynı zihniyeti bugün de sürdürüyor. Millete, 'Göbeğini kaşıyan adam', 'Yüzde 60'ı aptal' diyorlar."
Erdoğan, 27 Mayıs 1960'ın Türkiye'nin demokrasi tarihinde bir kara leke olduğunu, CHP statükosunun resmî bir belgesi olduğunu ifade etti. 27 Mayıs'ı unutmadıklarını, milletin de unutmadığını, demokrasi mücadelesi adına asla unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirtti. Başbakan, Aydınlılardan 12 Haziran'da CHP'ye sandıkta ciddi bir tokat atmalarını istedi. CHP'nin aydında dikili bir ağacı bulunmadığını ifade eden Erdoğan, "Aydın'dan Türkiye'ye bunu açıklıyoruz. Bize Adnan Menderes'in akıbetini hatırlatan CHP'ye söylüyorum. Bize idam sehpasını işaret edenlere söylüyorum. Bizi Yüce Dîvan'la tehdit eden MHP'ye sesleniyorum. Biz tıpkı Adnan Menderes gibi bu yola beyaz kefenimizi giyerek çıktık. Biz vatanımızın, milletimizin yoluna canımızı koyarak çıktık. Bu yoldan geri adım atmayız." diye konuştu.

'YASSIADA, YASLI ADA OLMAYACAK'
Başbakan Erdoğan, Yassıada'yı "yaslı ada" olmaktan çıkaracaklarını belirterek şunları kaydetti: "Yassıada var ya, orayı AK Parti olarak yaslı ada olmaktan çıkarıyoruz. Şu anda proje çalışmalarımızın bir kısmı bitti. Bu hafta içinde İstanbul'da yapacağımız bir konuşmayla Yassıada'yı yaslı ada olmaktan çıkaracağız. 27 Mayıs'ı yapanlar, Adnan Menderes'i asanlar, 'Her an ensenizdeyiz. Statükoya karşı gelmeyin.' dedi. 12 Mart'ta, 12 Haziran'da, 28 Şubat'ta tehdide devam ettiler. İşte AK Parti, bu tehditlerin hiçbirine pabuç bırakmamıştır. Yeter, söz de karar da milletindir."
Erdoğan, 'Bu ülkeye çeteler değil, millet istikamet çizer.' dedikçe 12 Haziran öncesinde statükocuların AK Parti'nin önünde dizildiğini belirterek, "CHP, MHP ve BDP, AK Parti karşısında dizildi, Batıda AK Parti'ye çamur atmaya çalışırken Doğu Anadolu'da parti bürolarımıza saldırı düzenliyorlar. Medya da BDP'lilere çanak tutuyor, şahsımla alâkalı garip garip söylemler ortaya çıkıyor. Eğer demokratsanız, terör örgütüne sığınmayın. Kadroya katılan halkıma saldırmaya çalışacaksanız asla izin vermem." şeklinde konuştu.

'KARDEŞLİKTEN KORKANLAR OLAY ÇIKARIYOR'
Kardeşlikten ve Türkiye'nin birliğinden korkanların çeşitli olaylar çıkardığına işaret eden Erdoğan, "Dün İstanbul'da ortalık karıştı, sivil halka yönelik saldırılar oldu. Biri kadın sekiz kişi yaralandı, hepsine geçmiş olsun. Sevgili efeler, Türkiye'de kasetler yoluyla ilerlenmek isteniyor. Bir kez daha çetelere can suyu verilmek isteniyor. MHP'li bir grup, bir yayın grubuna saldırdı, cam çerçeve indirdi. Bunların düşünceye tahammülü yok. Bunlar geçmişte de böyleydiler, şimdi de böyleler. Genel başkanlarının halini görmüyor musunuz?" dedi.

'AK PARTİ'YE KAPLAN KESİLEN BAHÇELİ, CHP'YE KARŞI KUZU OLUYOR'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar oynanan oyunları bozduklarını belirterek şunları söyledi: "3 Kasım'da, 12 Eylül'de bozduk, 12 Haziran'da bir kez daha bozalım, Adnan Menderes'in kararına sahip çıkalım. 12 Haziran'da istikrara sahip çıkalım. CHP Genel Başkanı Hakkari'ye gitti, BDP'lilerle kolkola miting yaptı. Eş Genel başkanlarından birisi, 'Partililerimizi oraya götürdük, CHP'ye destek çıktık.' dedi. CHP Genel Başkanı neden susuyor? Bir tane bile Türk bayrağının olmadığı yerde miting yapıp neden susuyor? AK Parti'ye kaplan kesilen Bahçeli, neden CHP'ye karşı kuzu gibi duruyor. Aydınlı kardeşimin bu gerçeği görmesini istiyorum. CHP, MHP ve BDP'ye gönül verenlere sesleniyorum, futbol takımı tutar gibi parti tutmayınız."
Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun şaka gibi, fıkra gibi işer yaptığını belirterek, vaatlerini gerçekleştirmek için sürekli süreyi kısalttığına dikkat çekti: "Ben birnici parti olmazsam genel başkanlıktan istifa ederim çağrısında bulundum. Ben milletime inanıyorum, birinci olamazsam istifa ediyorum. Şimdi Kılıçdaoğlu kıvrak, zeki ya, dedi ki, 'Kimin oyu azalırsa o çekilsin.' Yapma birader, yapma; hâlâ iktidara talip değilsin. Demek ki bunun iktidar gibi bir düşüncesi yok, Meclis'te yaptıklarını yapmaya devam edecek."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA