23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

BDP, seçimde Ufuk Uras ve Akın Birdal'ın üstünü çizdi! - 11:17

Kapatılma kararının ardından partinin grup kurmasına imkan sağlayan Ufuk Uras aday gösterilmeyecek.


12 Haziran seçimleri yaklaşırken BDP'de ilginç gelişmeler yaşanıyor. Partinin önemli isimlerinden İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, çizik yedi. Uras'ın seçimlerde BDP çatısından bağımsız aday gösterilmeyeceği belirtildi. Uras, Anayasa Mahkemesi'nin DTP'yi kapatması ve eski milletvekilleri Aysel Tuğluk ile Ahmet Türk'e siyaset yasağı getirmesinin ardından, çeşitli çevrelerin eleştirilerine rağmen Meclis grubu oluşturulabilmesi için BDP'ye destek vermişti. "19+1 formülü" ile BDP'nin grup kurabilmesinin önünü açan Uras, son olarak Abdullah Öcalan'a ev hapsi önerisini dile getirmiş, kendi evinin bu amaçla tahsis edilebileceğini açıklamıştı.

BİRDAL DA LİSTEDE YOK
Uras gibi, partinin Kürt kökenli olmayan diğer ismiDiyarbakırMilletvekili Akın Birdal da, vetolu isimler arasında. Uras ve Birdal'ın yeniden aday gösterilmemesi, BDP'nin yönetim kademesinde "doku uyuşmazlığı" olarak gösteriliyor. 12 Haziran'da grubun büyük bölümünü yenileme planı yapan BDP, radikal politikalar izleyeceğinin sinyalini verdi.

ZANA VE DİCLE'YE TEKLİF
Seçimlere bağımsız adaylarla girmeye hazırlanan BDP'nin listesinde, eski DEP'li Leyla Zana ve KCK operasyonunda tutuklanan eski DEP'li Hatip Dicle yer alıyor. Kürt hareketinin iki simge ismi, teklifi kabul ederse BDP çatısından bağımsız aday olacak.

DTP'nin kapatılması ile siyasi yasaklı olan, halen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanlığını yürüten Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk da Meclis'e yeniden girmesi beklenen isimler arasında. Seçim çalışmalarındaki eksiklikleri masaya yatıran BDP'nin bu kez milletvekili sayısı hedefi 35-40 vekil. BDP, kadın vekillere ağırlık vermeyi planlarken, bu isimlerin belirlenmesi sürecini partinin kadın birimlerine bırakacak.

KCK'YA SİMGESEL KONTENJAN
KCK davasını 'siyasi operasyon' olarak nitelendiren BDP, simgesel olarak bu davadan tutuklu bulunan Fırat Anlı, Selma Irmak ve Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay gibi isimlere de teklif götürecek. Anayasaya göre, bu isimler milletvekili seçilseler bile cezaevinden çıkamayacak.

GRUP İÇİN DESTEK VERMİŞTİ
Anayasa Mahkemesi'nin DTP'yi kapatması ve Aysel Tuğluk ile Ahmet Türk'e siyaset yasağı getirmesiyle grup düşmüştü. Uras'ın katılımı ile BDP yeniden grup çalışmalarına başladı. Kapatılan DTP, 22 Temmuz 2007 seçimlerine bağımsız adaylarla girmiş, 20 milletvekili çıkarmıştı. Bağımsız Hakkari Milletvekili Hamit Geylani'nin siyasi yasağının sona ermesinin ardından partiye katılımı ile DTP Grubu 21 milletvekiline sahip olmuştu. Uras da, İstanbul'dan, DTP desteği ile Meclis'e girmiş, bir süre sonra ÖDP'ye geçmişti.

BUGÜN GAZETESİ
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA