20 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Binali Yıldırım: Fatih Projesi'yle öğrenciler kaytaramayacak - 20:46

Eski Ulaştırma Bakanı ve İzmir milletvekili adayı Binali Yıldırım, 40 bin okulda 620 derslikte önümüzdeki yıldan itibaren başlatılacak 'Fatih Projesi'yle öğrencilerin dersten kaytaramayacağını söyledi.
Eski Ulaştırma Bakanı ve İzmir milletvekili adayı Binali Yıldırım, 40 bin okulda 620 derslikte önümüzdeki yıldan itibaren başlatılacak 'Fatih Projesi'yle öğrencilerin dersten kaytaramayacağını söyledi. Yıldırım, sistemin tek kötü yanının da öğrencilerin haylazlık yapamayaması olduğunu savundu.
Türk Telekom'un 'Türkiye'ye Değer' projesi kapsamında Türkiye çapında hayata geçirdiği 48 Türk Telekom Okulu'nda düzenlenen geleneksel resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere İzmir Arena'da düzenlenen törenle ödülleri verildi.
Törende konuşan eski Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Şimdi 40 bin okulumuzu 620 bin dersliğimizin tamamını akıllı sınıf haline getirecek 'Fatih Projesi'ni de Milli Eğitim Bakanlığıyla beraber biz yapacağız. 4 senede bu projeyi tamamlayacağız. Bu projede ne var. 1 kara tahta yerine LCD ekran içinde bilgisayarı olan 65 inçlik bir tahta var. Burada her şey var. Bir daire çizeceksiniz, mesela elinizle çiziyorsunuz. Eğer düzgün olmadıysa anında onu daireye çeviriyor. Üçgen çeviriyorsunuz kenarları eğri büğrü onu hemen düzeltiyor. Bu kadar ileri teknoloji bilgisayar içinde istediğiniz işlemi yapıyorsunuz tekrar ediyorsunuz. Sil yeniden yaz yok. Tamamen elektronik aynı zamanda her bir öğrencinin elinde böyle bir alet olacak." dedi.
Projedeki bütün kitapların ve bilgisayarların ortak olacağını kaydeden Yıldırım, "Buradan da o tahtada diye kullandığımız elektronik akılı tahtaya da bağlantı olacak. Burada size kötü bir haberim var. Burada ders anlatılırken ana tahtada ne yazıyorsa ekrana geliyor. Ancak siz hadi ben şuradan kaçamak yapayım arkadaşlarla bir iki chat yapayım diye sistemden çıktığınızda öğretmen hemen fark ediyor, sizin makinenizi kapatıyor. Böyle bir kötü tarafı var." diye konuştu.
Türkiye'de okul öncesi 4 milyon çocuk olduğunu aktaran Yıldırım, "İlkokul ortaokulda 11 milyon, lisede 5 milyon, üniversitede 3.5 milyon yani 20 milyonun üzerinde öğrencimiz var. Anaokulundan üniversiteye kadar nüfusumuzun neredeyse 3'te biri öğrenci. Onun için biz geleceğe yatırım yapmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.
Türk Telekom CEO'su Gökhan Bozkurt ise Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı ile imzaladıkları protokol çerçevesinde yurt genelinde 76 eğitim binasını inşa ettiklerini, 30 bin çocuğun ise bu eğitim tesislerinden faydalandığını dile getirdi.
2009-2010 yılında öğretim yılında Türk Telekom İlköğretim okullarından 1300 çocuk mezun olduğunu, bunlardan 750'sinin liselerden mezun olduğunu anlatan Bozkurt, bu 750'den 513'ünün üniversite sınavlarında başarı gösterdiğini kaydetti.
Daha sonra ödül törenine geçildi. Çeşitli illerdeki 16 ilköğretim, 32 ortaöğretim olmak üzere toplam 48 Türk Telekom Okulu'ndaki öğrencilerin 155 eserle katıldığı yarışmada, dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA