18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

CHP adayı Susam: Tüpgeçitin İzmir'e zararı olmaz - 14:31

Eski Ulaştırma Bakanı ve AK Parti milletvekili adayı Binali Yıldırım'ın ipuçlarını verdiği, İzmir'in çılgın projesi olarak gösterilen tüpgeçite Mimarlar Odası'nın karşı çıkmasıyla başlayan tartışmaya, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam da katıldı.
Eski Ulaştırma Bakanı ve AK Parti milletvekili adayı Binali Yıldırım'ın ipuçlarını verdiği, İzmir'in çılgın projesi olarak gösterilen tüpgeçite Mimarlar Odası'nın karşı çıkmasıyla başlayan tartışmaya, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam da katıldı. Susam, "İzmir trafiğini çözebilecekse teknik olarak İnciraltı'ndan Karşıyaka'ya bir köprü veya tüpgeçit yapılmasının hiçbir zararı olduğunu düşünmüyorum." dedi.
Teknik açıdan geçmişte bu konunun incelendiğini, havalandırma bacası oluşturma ve körfezin çamurundan bahsedildiğini anlatan Susam, henüz güzergâhı açıklanmayan projede bunların şimdi ihtiyaç belirtileri olarak ortaya çıktığını kaydetti. CHP adayı Susam, "Bu bir dilek, İzmir'in böyle bir ihtiyacı olabilir. Başka alternatiflerle de çözebilir; ama tüpgeçitle ama vapurlar ama başka şekilde İzmir Körfezi daha iyi, daha verimli kullanılmalı. Körfezi canlandıracak bir ulaşım ağı kurulması lazım. Hızlı gemiler ve hızlı feribotlar, körfeze çok büyük canlılık getirecektir." şeklinde konuştu. Mehmet Ali Susam, karşılıklı seferlerle Aliağa ve Foça'dan Karaburun'a kadar deniz alanının kullanılmasıyla şehiriçi trafiğine katkı sağlanacağını kaytetti. İzmir'in zaten genişleme alanı sıkıntısı olduğunu, Bayraklı ve Aliağa'ya doğru gidilemediğini vurgulayarak, "Birazcık genişleme alanı Urla tarafı, biraz da Torbalı çevresi var. İzmir'de ya kentiçi yenilemeyle yeni istihdam sağlayacaksın ya da gelişme alanları oluşturarak kentin sorunlarını çözeceksin. Bence körfez doğru kullanıldığı zaman hem kentleşmeyi teşvik eder hem de trafiğe olumlu katkısı olur." dedi.
Genel seçimde İzmir'de CHP açısından iyi bir sonuç beklediğini ancak aday ve oran tahmini yapamacağını kaydeden Susam, "Önemli bir farkla birinci parti olacağız. AKP ile aramızda, geçen seçimdeki gibi bir fark olacak." diye konuştu.
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'ın, geçen günlerde meclis toplantısında ağırladığı CHP milletvekili adaylarına, "Ana muhalefet partisi olmanız kesin. İktidar olur musunuz olmaz mısınız, bunu sandık belirler." demesiyle başlayan tartışmaya da değinen Mehmet Ali Susam, her seçimde iktidarı sandığın belirlediğini söyledi: "Gereksiz bir kelime kullandı. Sen kendine misafir olmuş bir gruba bunu dediğinde, küçümsemeyi de barındıran bir söz gibi algılanır. Ekrem Bey de bir işadamı zihniyetiyle kazanacağını düşündüğü iktidarların peşinden gitmeye çalışır. İşadamı kimliğiyle meslek odasıbaşkanı kimliğini karıştırdı. Ben de onu onun için cevap verdim. Ekrem Bey'in yerinde ben olsaydım, adayım rakibim bile olsaydı kendi odasından istifa edip CHP Genel Başkan Yardımcısı olmuş Alaattin Yüksel Bey'le, oradayken böyle bir kelime kullanmazdım. Biz iktidar olursak bu arkadaşlar, sorunlarını daha çok anlatabilecek ve çözebilecek bir ortam bulurdu."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA