16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç: MHP'ye oy verenler kafasını masaya vuruyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, yerel seçimlerin erkene alınması için AK Parti ile hareket eden MHP'yi eleştirdi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, yerel seçimlerin erkene alınması için AK Parti ile hareket eden MHP'yi eleştirdi. Koç, "MHP önce kongresini yapsın. Hangi kayığa binecek, hangi denizde gidecek görelim. 'MHP barajı geçsin, AK Parti güçlü olmasın' tarzında MHP'ye oy verenlerin kafalarını masaya vurdukları bir dönemden geçiyoruz." dedi. Haluk Koç, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yeğenini, devletin üst bürokrasisine paraşütle yerleştirdiğini de iddia etti.

Üç günlük parti programı kapsamında geldiği Bursa'da Almira Otel'de basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Büyükşehir Belediyeler Yasası'nda istedikleri değişikliklerin yapılması halinde yerel seçimlerin erkene alınmasında AK Parti'ye destek vereceklerini açıkladıklarını, ancak hükümetin tercihini MHP ile hareket etmekten yana kullandığını kaydetti.

Hükümete, seçimlerin erkene alınması konusunda referandum teklif eden Haluk Koç, "Seçimden kaçtığımızı söylüyorlar. Seçimden kaçan göçen yok. 27 Ekim, 17 Kasım, 3 Kasım fark etmez. Gelin referandum yapalım. Al MHP'yi de, - koltuğunun altına almışsın zaten- çıkın meydana. Oslo protokolünde bu var zaten. Türkiye'nin idari yapılanmasına dönük girişimlerin başlatılacağı. İşsizlik, atanamayan öğretmenler konuşulacak, Suriye konuşulacak. Bütün bunlar konuşulacak. CHP tek başına girsin 'hayır' cephesinde. Yanına istediğini al. Numan'ı da kurtardın onu da al, Sayın Bahçeli'yi de al. Çıkacak her 'hayır oyu' CHP'yi güçlendirir. Kim kaçıyor seçimden, ben sizin takdirinize bırakıyorum." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı'nın yasayı yeniden görüşülmek üzere geri göndermesini de eleştiren koç, şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanı ile başbakanın pozisyonuyla ilgili 'siyam ikizi' cümlesini kullanmıştım. 330 ile 367 arasında kaldığında bu anayasa değişikliğini ilgilendiren yasa tasarısıdır. Cumhurbaşkanın yetkilerine baktığınızda yasayı ikinci sefer Meclis'e gönderebilir. Ama Anayasa Değişikliği ile ilgili yasa tasarısını 330 ile 367 arasında kaldığında hiçbir değişiklik yapmadan yasayı geri gönderme hakkı yok. Gerekçe sunuyor Sayın Cumhurbaşkanı, ne anayasada var ne hukukta; aralık ayında referandum yapılırsa hava muhalefeti ve maddi külfet. Böylece iki yeni kavramı öğrenmiş oluyoruz, yasayı geri gönderme gerekçesi olarak. Böyle bir şey yok."


MHP HANGİ KAYIĞA BİNECEK; GÖRELİM

Yerel seçimlerin erkene alınmasına gerekçe olarak gösterilen kış şartlarının geçmiş tarihteki seçimleri etkilemediğini savunan Haluk Koç, yerel seçimlerin hepsinin mart ayının son haftasında yapıldığını dile getirdi. Hükümetin seçimleri erkene almak istemesini 'kendi siyasi avantajına göre takvim oluşturmak' olarak değerlendiren Koç şöyle konuştu: "MHP önce kongresini yapsın. Hangi kayığa binecek hangi denizde gidecek görelim. 'MHP de barajı geçsin AK Parti güçlü olmasın' tarzında MHP'ye oy verenlerin kafalarını masaya vurdukları bir dönemden geçiyoruz. Meclisteki icraatlarına bakalım. Bu kadar yeter gerisini 5 Kasım'dan sonra konuşalım. Tutarlı, ilkeli olmak gerekir. 4+4+4 Türkiye'nin eğitim birliğini delen, Türkiye'nin geleceğini karanlığa götürecek olan belki de en önemli yasa çıkarken MHP'nin sergilediği tavrı ben ,bırakın siyasetçiyi bir yurtsever olarak affetmiyorum. En önemli alanda Türkiye'nin geleceğinin karartıldığı bir alanda MHP'nin küçük seçmeni tabanına bende 'mesaj vereyim' diyerek girdiği tabloyu hatırlamak istemiyorum. Aman MHP'de barajı geçsin,' diyenlerin özeleştiri yapması gerekir. Gerisini saymıyorum."

10 KASIMDA GÜVENLİK BANDI ÇEKSİNLER DE GÖRELİM

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda yürüyüş yasağı sonrası 10 Kasım Atatürk'ü Anma törenlerinde bir yasaklama olması halinde partisinin tutumunun ne olacağı sorulan Haluk Koç, "Umarım bu yasaklama kavramından, yasaklama girişiminden iktidar gereken dersi çıkarmıştır. Kimse akıl hocası, kimse bunu yönlendiren; hükümeti ve başbakanı ve Türkiye'de esprileri ile tanınan gelmiş geçmiş en ilginç içişleri bakanı. Umarım bu yanlıştan vazgeçerler. Umarım siyasi ders çıkarmıştır. Bunlar için 29 Ekim bir kırılma noktası oldu. Bunu görsünler. Eğer halen yasaklanırsa CHP, Anıtkabir başta olmak üzere 10 Kasım'da Atatürk'ü Anma Günü'nde mutlaka o görevlerini yerine getirecektir. Çeksinler güvenlik bandını engellesinler bakalım. Böyle mi konuşmak gerekir? 10 Kasımlar iyi geçerdi. 'Zorla yasak kardeşim, oraya çelenk koymayacaksın' derseniz o zaman sosyolojide etki tepkidir." diye konuştu.

''HAK, HUKUK' DİYEN ARINÇ YEĞENİNE PARAŞÜTLE İŞ BULDU'

Bir gazetecinin 'TÜİK rakamlarıyla CHP'nin açıkladığı işsizlik rakamları arasında çelişki var mı?' sorusunu cevaplandıran Koç, TÜİK rakamlarının gittikçe tartışmalı hale geldiğini öne sürdü. İşsizlik konusunda yaşanılan gerçekler olduğunu anlatan Haluk Koç, kalifiye elamanların siyasetçileri araya sokmadan iş bulmadığını vurguladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, sözlerini şöyle tamamladı: "Siyasetle uğraşanların en önemli karşılaştıkları sorunlardan biri işsizlik. Kalifiye olunmasına rağmen normal iş bulma yollarından iş edinilemiyor. Onun için siyasetçilerden yardım isteniyor. Ama TÜİK rakamlarıyla hayatın gerçek rakamları arasında çelişkiler var. Bursa'dayız. Sayın Bülent Arınç'ın böyle özel bir yeteneği olduğunu biliyorum. Arınç'ın yeğenine paraşütle iş bulduğu gibi. Yeğenini devletin, bürokrasinin üst düzeyine yerleştiren Arınç, Bursa'daki bütün işsizlere iş bulmakla yükümlüdür. Arınç, Bursa'da hafta sonları ağlamalı toplantılar yapacağına Bursa'daki tüm işsizlere iş bulmak zorundadır. Öyle kolay değil, aile efradını tepeye yerleştireceksin. Herkese iş bulmalıdır. Bursa'daki bütün işsizlerin iki eli Arınç'ın yakasında olmalıdır. Yeğenine devlet kademesinde en üst düzeyde iş bulmuştur. Hem hak hukuk hem manevi dünyanın bütün insanlarımıza güzel gelen söylemleri arada gözyaşı döküyor. Ama gerçek hayata baktığımızda sen, ben, benim yakınım. Belki Bülent Arınç TÜİK rakamlarını Bursa'da üste çeker."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA