19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

CHP Sözcüsü Haluk Koç: Küfür eleştiri yöntemi oldu

CHP Sözcüsü Haluk Koç, Başbakan'ın ağzı bozulunca siyasetin üslubunun da, ayarının da doğal olarak bozulduğunu söyledi.
CHP Sözcüsü Haluk Koç, Başbakan'ın ağzı bozulunca siyasetin üslubunun da, ayarının da doğal olarak bozulduğunu söyledi. Koç, "Önüne her gelene küfür eden bir başbakan kimliği sergiliyor. Küfür eleştiri yöntemi oldu." dedi. Başkanlık sistemi için ise Koç, Türkiye için bir felaket, bir çöküş senaryosu, bir intihar etme tablosu olacağını savundu.

        CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantı devam ederken CHP Sözcüsü Haluk Koç bir açıklama yaptı. Sözlerine Amerika Başkanı seçilen Obama'yı kutlayarak başlayan ve başarılar dileyen Koç, bu seçimin sadece Amerika'yı değil dünyayı ilgilendirdiğine dikkat çekti. Amerika'nın Suriye politikasının oradaki çatışmaları artırmaması gerektiğini dile getiren Koç, diplomasiye öncelik vereceklerine inandıklarını kaydetti.

        "OBAMA TÜRKİYE'NİN İÇ POLİTİKASINI ETKİLEYECEK GİRİŞİMLERDEN KAÇINMALI"

        Türkiye'nin iç politikasına dolaylı ve direkt etki edecek girişimlerden kaçınmasını temenni ettiklerini anlatan Koç, Obama'nın elinin daha güçlendiğini ifade etti. Sürekli ayrıştırılan bir Türkiye'nin bulunduğunu dile getiren Koç, siyasilerin, muhaliflerin özel hayatlarının yasa dışı yollarla izlendiği bir Türkiye olduğunu söyledi.

        "Başbakan'ın ağzı bozulunca siyasetin üslubu da ayarı da doğal olarak bozuluyor." diyen Koç, "Önüne her gelene küfür eden bir Başbakan kimliği sergiliyor. Küfür eleştiri yöntemi oldu. Bu olanlar bir korkunun, bir telaşın, bir ürkekliğin, bir kaybetmenin, bir endişenin ürünü." diye konuştu.

        "TÜRKİYE KARA PARA AKLAMA ÜLKESİNE DÖNÜŞÜYOR"

        Başbakan'ın son dönemde ne Esed'den ne de Suriye'den bahsettiğini anlatan Koç, Türkiye'nin notunun yükseltilmesinin bir anlaşma sonucu verildiğini ifade etti. Suriye'ye karşı notun artırıldığını dile getiren Koç, "Eğer Türkiye kara para aklayan ülkeler statüsünde durumu netleşirse, terörizmi finanse eden ülkeler listesine girerse bu değerlendirme de uçar gider" denerek bir not konduğuna dikkat çekti.
Türkiye'nin Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi cep harçlığı olmadığını vurgulayan Koç, Türkiye'nin kara para aklama, terörizmi finanse eden ülke konumuna düşmeye başladığını belirterek ,uyarılarını yaptıklarını söyledi.

        Başbakanın CHP'ye yönelik "Çakma ulusalcılık" sözlerini eleştiren Koç, "Sayın Başbakan kim, ulusalcılık kim; Sayın Başbakan kim bu ülkenin çıkarlarını korumak kim. Bir ara çakma milliyetçiliğe soyunmuştu. Siyasi intihal yapıyorsun. CHP içinde çakma ulusalcı yok, ama sen Türkiye'nin görüp gördüğü en çakma milliyetçisin. Sen değil misin teröristleri Silopi'de karşılayan." şeklinde konuştu.

        CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin'in şoförü Yurdal Gültekin'in dün gece evinin önünde yaşananları hatırlatan Koç, Emniyet'te kayıtlı 06 BM 4809, 06 JA 44 plakalı araçlar bulunduğunu belirterek, evin önünde gözlemcilik yapıldığını öne sürdü. 06 GD 958 plakayı veren Koç, Ankara Valisi, Emniyet Müdürü ve İçişleri Bakanı'na seslenerek, "Sen utanmıyor musun resmi bir takibat olmadan bir yurttaşın evinin önünde bu şekilde tacizde bulunmasına nasıl göz yumabiliyorsun?" diye sordu.

        "YARGI TİYATROSU YAŞANIYOR"

        Şemdin Sakık'ın tanıklığı konusuna da değinen Koç, yargı tiyatrosu yaşandığını ifade etti. Silivri tezgahının iç yüzünü sermesi bakımından ibret verici bir manzara olduğunu dile getiren Koç, "TSK şerefle görev yapmış birçok insan, Aydın gazeteci her biri sanık, tanıklar ortada. Ötekici sanıkları merak ediyorum. Hangi tecavüzcü, sapık, hangi terör örgütçü." diye konuştu.

        Darbeleri Araştırma Komisyonu Nimet Baş'ı da eleştiren Koç, Meclis'te kurulan araştırma komisyonlarının soruşturma komisyonları olmadığını hatırlatmak istediklerini kaydetti. Tahkikat komisyonlarının hiç olmadığını dile getiren Koç, Deniz Baykal'a gönderilen davetin şov, çıkırtkanlık yapmaktan, yapay gündem oluşturmaktan başka bir anlam taşımadığını ifade etti. "Yalan beyanlarla şantaj yapmak hiç yoktur." diyen Koç, Silivri hukuku gibi bir hukuk mu oluşturmak istediklerini sordu. Baş'ın inandırıcılığının kalmadığını dile getiren Koç, "Soruşturma eğilimine girmiştir. İstifayı düşünmesi gerekir." şeklinde konuştu.

        "BAŞBAKAN BOŞ KONUŞMA USTASI"

        İdam cezası kalksın diyen bir Başbakan'dan idam geri gelsin diyen bir Başbakan'a gelindiğini dile getiren Koç, zamanında Erzurum'da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin o ipi attığını hatırlattı. Koç, şöyle devam etti: "Başbakan ince hesaplar içinde, çakma milliyetçilikle milliyetçi oyları peşinde. Başbakan boş konuşma ustası, ateş denizinde mumla gemiler yürütmek istiyor. Olmayacak bir iş. Türkiye tarihinin en tutarsız, en seviyesiz, en kindar, en seviyesiz üslubuna sahip bir Başbakan ile karşı karşıyayız."

        Eski Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç'ın Ergenekon davasının gizli tanığı Şemdin Sakık için "Şemdin Sakık uzaktan tanıdığım kadarıyla dürüst bir adam. Doğru bildiklerini söyleyeceği kanaatindeyim." ifadesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Koç, "Şehit edilen 33 Mehmetçiğin ailesinin hangi düşüncede olduğunu sormak istiyorum. Sanıyorum bu cevap yeterli." karşılığını verdi.

        Başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin ise Koç, Başbakan'ın gönlünde yatan aslanın belli olduğunu belirterek "Türkiye için bir felaket, bir çöküş senaryosu, bir intihar etme tablosudur." ifadesini kullandı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA