17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

CHP ve MHP'liler kürsüye yürüdü

AK Partili 20 milletvekili, CHP'nin önergesine imza attınca Meclis karıştı.


 AK Parti'nin, 'çözüm süreci ile ilgili araştırma komisyonu önergelerinin birleştirilmesi' isteği, iktidar ve muhalefet arasında yeni bir gerilime yol açtı.

CHP önergeyi geri çekmek isteyince Meclis'te sert tartışmalar yaşandı.

CHP ve MHP'li 100 milletvekili başkanlık kürsüsüne yürüdü. Başkanlık kürsüsünü işgal eden vekiller, görüşmenin yapılmasını istemedi.

Kendi önergelerinden imzalarını çektiklerini belirten CHP milletvekilleri ile AK Partili milletvekilleri arasında, Başkanlık Divanı'nın önünde tartışma çıktı.

Bunun üzerine birleşime bir süre ara verildi.

KILIÇDAROĞLU: ŞEYTANCA BİR OYUN
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin, çözüm sürecine ilişkin Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergesinin, partisinin önergesiyle birleştirilmesine tepki göstererek, ''Bizim önergemizi değiştirerek, kendi amaçları için kullanmak istiyorlar. Şeytanca bir oyun'' dedi.

AK PARTİ'DEN CHP ÖNERGESİNE 20 İMZA
Kriz, CHP'nin toplumsal mutabakat komisyonu önergesine 20 AK Partili milletvekilinin imza atmasıyla başladı.

AK Parti, çözüm süreciyle ilgili verdiği komisyon önergesinin, daha önce bu konuda önergeleri olan CHP ve BDP önergeleriyle birleştirilerek, Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesini istedi.

AYDIN: CHP İMZASINI ÇEKSE BİLE ÖNERGE DÜŞMEYECEK
AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, ''AK Parti, CHP ve BDP'nin önergelerinin birleştirilerek görüşülmesinde CHP önergeden imzasını çekerse ne olur?'' sorusuna, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşlarının Mart ayında verdiği önergeye kendilerinin de 20 milletvekiliyle imza koyduklarını belirterek, ''CHP imzasını çekse bile önerge düşmeyecek'' yanıtını verdi.

Aydın, kurulacak komisyonunun adının ne olacağını Meclis Başkanlığı'nın takdir edeceğini ifade etti.

Kurulacak komisyonun 17 milletvekilinden oluşacağını, AK Parti'ye 10, CHP'ye 4, MHP'ye 2, BDP'ye bir milletvekili düşeceğini anlatan AK Parti Grup Başkanvekili, salt çoğunluğu sağlamanın komisyonun çalışmalarını yürütebilmesi için yeterli olacağını kaydetti.

Çözüm süreciyle ilgili olarak Meclis'in ve siyasi parti gruplarının desteğini almak istediklerini de belirten Aydın, ''Bu konudaki tavrımız, sorunun çözümü konusunda ne kadar samimi olduğumuzu gösteriyor. O nedenle CHP'nin önergesine imza bile koymakta bir beis görmüyoruz'' dedi.

CHP'NİN ÖNERGESİ
CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun 4 Mart tarihinde verdiği önerge şöyleydi:

"Yaklaşık otuz yıldır Türkiye’nin gündemini meşgul eden kanlı çatışmalı ortama sebebiyet veren olay ve olguları araştırmak; toplumu kutuplaştıran, toplumsal barışı dinamitleyen, ülke kaynaklarını heba ettiren ve en önemlisi de yurttaşlarımızın yaşamına mal olan bu sürecin son bulması için çözüm yollarını araştırarak TBMM’ye bu bağlamda öneriler sunulması maksadıyla Toplumsal Barışı Bozan Olayları Araştırma ve Çözüm Yolları bulma amacıyla Anayasa’nın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 104'üncü ve 105'inci maddeleri gereği, Meclis araştırması açılmasını arz ederiz."

İNCE: İKİ ÖNERGE TABAN TABANA ZIT
Öte yandan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, iki önergenin taban tabana zıt olduğunu söyledi.

İnce, "Önergelerin birleşmesiyle bize gol atmaya çalışıyorsunuz, bu sizin yapınızda var" sözleri ile tepki gösterdi.

ŞANDIR: OYLAMAYA KATILMAYACAĞIZ
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Kurulması planlanan komisyona üye vermeyeceklerini vurgulayan Şandır, ''Böyle bir komisyonunun kurulmasının Meclis'te oylanmasına katkı vermeyeceğiz. Meclis'te bu oylamaya katılmayacağız'' ifadesini kullandı.

BDP ise, "Hakikatleri Araştırma Komisyonu" önergesinin AK Parti'nin önergesiyle birleştirilmesini destekliyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA