24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Çözüm Komisyonu hemen mesaiye başladı

Çözüm Komisyonu’nun ilk toplantısı PKK’nın çekilmeye başladığı gün yapıldı


TBMM’de Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu’nun ilk toplantısı PKK’nın çekilmeye başladığı gün yapıldı. Komisyon, süreci anlatmak için internet sitesi kurma, yurtiçi ve yurtdışında inceleme yapma kararı aldı.


TBMM Genel Kurulu’nda, Toplumsal Barış Yollarının Araştırılması ve Çözüm Sürecinin Değerlendirilmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu üyeliği için AK Parti ve BDP’nin gösterdiği adaylar kabul edildi. Genel Kurul’da yapılan oylamada, komisyonun üyeliğine Ak Parti’nin aday gösterdiği Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, Amasya Milletvekili Naci Bostancı, Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Çankırı Milletvekili İdris Şahin, Diyarbakır Milletvekili Süleyman Hamzaoğulları, Şanlıurfa Milletvekili Abdulkerim Gök, Van Milletvekili Fatih Çiftçi ile BDP’nin aday gösterdiği Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu seçildi.

CHP ve MHP terk etti
Adayların isimleri okunurken MHP’lilerin tamamı, CHP’den de bazı milletvekilleri Genel Kurul’u terk etti. Komisyon daha sonra ilk toplantısını saat 19.00’da gerçekleştirerek başkanlık seçimini yaptı.
CHP ve MHP’nin üye vermediği komisyona, AK Partili Üye Yalçın Akdoğan ile BDP’li Hüsamettin Zenderlioğlu da katılmadı. BDP’li Erol Dora ve İbrahim Binici, Zenderlioğlu’nun İstanbul’da olduğunu ve bu nedenle toplantıya katılamadığını söyledi. Seçimin daha sonra yapılmasını talep eden BDP’liler Zenderlioğlu’na Komisyon Başkanvekilliği koltuğunun verilmesini istedi. Ak Partili Bostancı, İçtüzük ve teamüller nedeniyle bu taleplerin karşılanmasının mümkün olmadığını belirtti. AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner de ”Her birimiz birbirimizin eşitiyiz. Zaten bu sorunun çözümü için buradayız. Dolayısıyla ’başkan, başkanvekili niye bizden değil, niye onlardan?’ gibi bir şeye hiç gerek yok.  Biz-siz ayrımını ortadan kaldıralım. Burada formel bir işlem yapıyoruz. Bu ayrıntılara takılıp kalmamak lazım. Zaten bedenimizi gövdemizi bu iş için koymuşuz. Biz burada kol kola beraber çalışacağız. Ak Parti, BDP ayrımının burada çok fazla önemi yok” diye konuştu.
Ülkücü başkan
Toplantıda, Komisyon Başkanlığı’na ülkücü geçmişi ile bilinen Ak Partili Bostancı, Başkanvekilliğine AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdülkerim Gök, Komisyon Sözcülüğü’ne AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin ve Katip Üyeliğe de AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan seçildi.

Vicdan komisyonu

Komisyon Başkanı seçilen Bostancı, Türkiye’nin 30 yıl çok ciddi, travma dolu bir dönem yaşadığını belirtirken şunları kaydetti: “İnsanların bu travmayı hissetmesi için illa başlarına bir iş gelmesi, bu terörden bir şekilde etkilenmeleri gerekmiyor. Hep bu terörün, şiddet ortamının, travmatik iklimin ortadan kalkması için dua ettiler. Bu duaların çok siyasi safı olduğu kanaatinde de değilim. Neler olduğuna, geçmişte neler yaşandığına ilişkin elbette komisyon çalıştıkça daha ortak değerlendirmeler çerçevesinde hem geçmişe hem geleceğe ilişkin bir perspektif sunma imkânı bulacağız. ”
Bostancı, CHP ve MHP’nin komisyona katılmamalarının eksiklik olduğunu dile getirirken, komisyonun “vicdan komisyonu olarak Türkiye’nin geçimişi ve yeniden toplumsal birliği sağlanması yolunda çalışacağını kaydetti. Komisyon, çözüm sürecini anlatmak için internet sitesi kurma, yurtiçi ve yurtdışında inceleme yapma kararı aldı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA