21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Denizli Barosu Başkanı: Geçmişte darbe yapanlar cumhurbaşkanı bile oldu (Özel) - 14:53

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, Ergenekon davası sanıklarından İlhan Cihaner'in CHP'den milletvekili adaylığıyla ilgili değerlendirmesinde, "Bizim ülkemizde bırakın darbecilikle suçlanmayı, bizzat darbe yapanların cumhurbaşkanı olduğu biliniyor.
Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, Ergenekon davası sanıklarından İlhan Cihaner'in CHP'den milletvekili adaylığıyla ilgili değerlendirmesinde, "Bizim ülkemizde bırakın darbecilikle suçlanmayı, bizzat darbe yapanların cumhurbaşkanı olduğu biliniyor." dedi. Olaya partili olarak bakmadığını söyleyen İlhan, özel yetkili mahkemelerin hukuk sisteminde bir dizi yanlışlıklardan birisi olduğunu iddia etti: "Siyasi partilerin içinde, suçu sabit olmuş ve memnun hakları iadesi edildikten sonra hüküm alan kişiler bile var. Bir hukukçu olarak isterim ki bu kişilerin tamamı, yargı önünde aklandıktan sonra bu tür çalışmaları devam ettirsin, çünkü çok hassas bir süreçten geçiyoruz."
Bütün geçmiş birlikte değerlendirilmesi gerektiğini savunan Baro Başkanı İlhan, "Olgunun içine cımbızla kişiler ya da olaylar alınmasın. Kişi yargılanırken hüküm almış gibi davranılmamalı. Geçmiş dönemlerde eylemi gerçekleştirenleri ülkenin en üst idari kadrolarına getireceksiniz, şimdi ise teşebbüsü olduğu iddia edenler hakkında görüş beyan edeceksiniz; bence şık durmuyor. Bizim demokrasimizin, çok daha oturmuş uluslararası normlarda, temel hukuka uygun, uluslararası hukukun üstünlüğü ilkesiyle özdeşleşmiş bir hal almasını istiyorum. Bunlar geçiş süreçleridir, bu tür olumsuzluklar da yaşanacaktır ama sadece tek olayı, tek kişiyi, bir davayı baz almak doğru değildir." şeklinde konuştu.
Müjdat İlhan, CHP'den milletvekili adayı olmak için istifa eden eski Baro Başkanı Adil Demir'in yerine seçilmişti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA