22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

DİSK Başkanı Çelebi CHP'den milletvekili aday adayı oldu - 12:36

Süleyman Çelebi, genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi'nden milletvekili aday adayı olacağını açıkladı.


Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) milletvekili aday adayı olacağını açıkladı. DİSK Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Çelebi, Genel başkanlık görevini bıraktığını, genel kurulun yapılacağı tarihe kadar yerine Genel Sekreter Tayfun Gürgün'ün vekalet edeceğini söyledi. İstanbul 3. Bölge'den aday adaylığını koyacağını ifade eden Çelebi, milletvekili olamaması durumunda ise Genel Başkanlığa tekrar dönmeyeceğini belirtti.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 12 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde CHP'den milletvekili aday adayı olacağını açıkladı. DİSK Genel Merkezi'nde sendika yöneticileriyle birlikte basının karşısına çıkan Süleyman Çelebi, sendika geçmişi ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Konuşmasında hükümetin icraatlarını da eleştiren Çelebi, başta sendikal haklar olmak üzere yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

11 yıldır DİSK Genel Başkanlığı görevini sürdürdüğünü, sıradan bir sendika üyeliğinden işyeri tesilciliğine, şube sekreterliğinden şube başkanlığına, sendika örgütlenme daire başkanlığından sendika genel sekreterliğine ve genel başkanlığına, DİSK yürütme kurulu üyeliğinden DİSK örgütlenme daire başkanlığına, DİSK genel sekreterliğinden DİSK genel başkanlığına kadar bütün görevlerde bulunduğunu hatırlatan Çelebi, "Hiçbir DİSK'liyi yalnız bırakmadan, veya sendikalı sendikasız hiçbir emekçi mücadelesine, demokrasi, insan hakları ve barış mücadelelerine sırt çevirmeden, yol ortasında terk etmeden, ekmek ve özgürlük mücadelesinden bir adım kaçmadan; Türkiye'nin aydınlık geleceğine olan inancımdan hiç taviz vermeden, onurla taşıdığım, heyecan ve aşkını hep yüreğimde hissettiğim. DİSK Genel Başkanlığı görevimi hukuken burada noktalıyorum. Bu görevlerimi bundan sonra siyasal alanda sürdürmek için ayrılıyorum." dedi.

Sorunların aşılmasında, emeğin sorunlarının siyasal alanda ve Meclis'te çözümü için çaba harcayacağını kaydeden Çelebi sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sorunların çözüm yerini ben kişisel olarak iktidara aday CHP safları olarak görüyorum ve CHP'den aday olmak için buradaki görevimden hukuken ayrılıyorum." şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Çelebi, kendisinden sonra 'DİSK'te Genel Başkanlık çekişmesi olur mu?' şeklindeki soruya, "DİSK kurumsal yapıya sahip geleneği olan bir örgüttür. DİSK'in tüzüğüne göre benden sonra genel başkanlığa genel kurul yapılıncaya kadar genel sekreter vekalet edecektir." şeklinde cevap verdi.

Milletvekili seçilememesi durumunda dönme hakkı olmasına rağmen tekrar genel başkanlığa dönmeyeceğinin altını çizen Çelebi, sendikanın farklı birimlerinde hizmet etmeyi sürdüreceğini söyledi. Çelebi son olarak İstanbul'un sanayi bölgesi olarak gösterdiği 3. Bölge'den, Beylikdüzü'nden adaylığını koyacağını, son kararı ise partinin vereceğini ifade etti.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA