23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Ergin PKK'nın çekilme tarihini verdi

Öcalan'ın silah bırakma çağrısı yaptığı PKK'nın çekilme takvimini Sadullah Ergin açıkladı.


Adalet Bakanı Sadullah Ergin, çözüm sürecinde PKK'nın silah bırakma ve çekilme kararının nasıl uygulanacağına dair soru işaretlerini aydınlatmaya çalıştı.

Ergin PKK'nın çekilme sürecinin yaz sonunda tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Akil adamlar için de Meclis'in devreye girmesini söyleyenlere tepki gösteren Ergin sivil kalması gerektiğini belirtti.

NTV'ye konuşan Ergin Nilgün Balkaç'ın sorularına yanıt verdi.

PKK NASIL ÇEKİLECEK?

''Esas itibariyle kapsam toplumla paylaşılmış durumda. Hem eylemsizlik, hem eş zamanlı olarak yurtdışına çıkma. Bu takvim işledikçe kamuoyu tarafından takip edilecek. Bu sorun Türkiye'yi bölgesinde olması gereken noktada olmasını engelleyen bir illet. Nihayetinde 75 milyonluk bu ülke geleceğe emin adımlarla ilerlemeli. Önemli adımlar atıldı.

PKK NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

Şimdi eylemsizlikle beraber çekilme, yurtdışına çıkma süreci işleyecek. Onu takip edeceğiz. Yurtdışına çıkışın yaz bitmeden bitmesini öngörüyorduk. Eylemsizlik ve yurtdışına çıkış yaz bitmeden tamamlanması gereken bir aşama. İkinci ve üçüncü aşamaların da en kısa süre içerisinde tamamlanması ana hedef.

AKİL ADAMLAR KOMİSYONU

Yasal düzenlemeye ihtiyaç yok, sivil olarak kalmalı. Kurulmasının gecikmeyeceğini düşünüyorum. Türkiye'yi kucaklayan bir ekip olmasına dikkat edilecektir. Şu anda Hukuksuzları Araştırma Komisyonu'nun aciliyeti gözükmüyor.

TERÖRE ÇÖZÜM ARAYIŞI
Bu sürece katkı sunamayanlar bari gölge etmesinler. MHP'nin buradaki kavga için gösterdiği cesareti barış için de göstermesini temenni ediyorum. Bir terör örgütünün eylemleri sonlandırması ihtimali kimi niye rahatsız ediyor. Hiçbir mazeret başarının yerini tutamaz. Şimdi 2013'deyiz. Artık 1999'ların Türkiye'si yok. Mesafe katettik. Kansız, gözyaşı olmadan sorunu bitirmek için çalışıyoruz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA