26 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

HAS Parti Genel Başkanı Kurtulmuş: Balyoz ve Ergenekon'un arkasında kim varsa ortaya çıkarılmalı - 15:06

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, "Ergenekon" ve "Balyoz" davalarıyla ilgili olarak kimsenin avukat ve savcılığa soyunmaması gerektiğini belirterek, "Bu meselenin arkasında kim varsa, nereye kadar gidiyorsa, gerçekten suçlular kimlerse buraya kadar
HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, "Ergenekon" ve "Balyoz" davalarıyla ilgili olarak kimsenin avukat ve savcılığa soyunmaması gerektiğini belirterek, "Bu meselenin arkasında kim varsa, nereye kadar gidiyorsa, gerçekten suçlular kimlerse buraya kadar gidilsin." dedi. Bu işlerin üstesinden gelmenin yolunun TBMM'den geçtiğini vurgulayan Kurtulmuş, "Türkiye'de hiç kimsenin ihtilal yapmayı aklından geçirmeyeceği, hiç kimsenin de ihtilal yapma niyetinde olanlara yardımcı olmayı aklından geçiremeyeceği bir demokratik yapı kurulsun." ifadesini kullandı.
    Çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Eskişehir'e gelen kurtulmuş, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 'Ergenekon' ve "Devrimci Karargah" gibi terör örgütü soruşturmaları kapsamında Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan bazı kişilerin milletvekili olmak için girişimde bulunmalarıyla ilgili bir soruya Kurtulmuş, herkesin milletvekili olabileceğini, Türkiye'de daha önce de cezaevinden seçilerek milletvekili olan insanların bulunduğunu anlattı.
    "Ergenekon" ve "Balyoz"davasının, Türkiye'nin demokrasi tarihi bakımından da önemli olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, ancak bu davaların uluslararası hukukun kurallarına uygun bir şekilde yürütülmesi ve bir an evvel sonuçlandırılması gerektiğini kaydetti. "İçeride bulunan tutukluların eğer suçları varsa cezalarını görmeleri, eğer suçsuzlarsa da bırakılması gerekir" diyen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:
    "Biz bunu öngörüyoruz, doğrusu da budur. Biz bu Ergenekon ve Balyoz gibi önemli davalarda da bize göre 4 prensip var.Burada siyaset hiçbir şekilde taraf olmasın, ağzını kapatsın, kimse savcı ya da avukat rolünde olmasın.Fakat maalesef savcı ve avukat rolünde olan siyasetçiler çıktı ortaya. İkincisi bu konu da hukukun üstünlüğü prensibi içinde hiçbir şaibeye mahal bırakmaksızın soruşturma faslı ve mahkeme faslı yürütülsün. Üçüncü sadece bu davalarda önde görülen birkaç kişi bakılmamalı. Bu meselenin arkasında kim varsa, nereye kadar gidiyorsa, gerçekten suçlular kimlerse buraya kadar gidilsin,bulunsun. Dördüncüsü ve en önemlisi de Türkiye'de hiç kimsenin ihtilal yapmayı aklından geçirmeyeceği, hiç kimsenin de ihtilal yapma niyetinde olanlara yardımcı olmayı aklından geçiremeyeceği bir demokratik yapı kurulması.''
    Bunun yolunun da TBMM'de gerekli düzenlemelerin yapılmasından, yasaların çıkartılmasından geçtiğinin altını çizen Kurtulmuş, ''Eğer bunlar yapılabilmiş olsaydı şimdiye kadar Ergenekon ve Balyoz davasından Türkiye demokrasisi fevkalade olumlu sonuçlar çıkartırdı.Ama burada mühim olan davanın bir an önce neticelenmesidir. Meselenin arkasında ne varsa, kimler varsa ve hangi noktaya gidiyorsa bulunup neticelendirilmesidir." şeklinde konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA