23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Kılıçdaroğlu: Uçakla ilgili Amerika ve Rusya'dan tespitleri istenmeli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakanın Suriye'nin düşürdüğü Türk uçağıyla ilgili Rusya, Amerika, İngiltere'den yaptıkları tespitleri talep ederek kamuoyuyla paylaşması gerektiğini söyledi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakanın Suriye'nin düşürdüğü Türk uçağıyla ilgili Rusya, Amerika, İngiltere'den yaptıkları tespitleri talep ederek kamuoyuyla paylaşması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Bu gerçekleşirse pek çok sorun da kendiliğinden çözülmüş olacaktır." dedi.

Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ve belediye yöneticileri ile Ahlatlıbel Tesisleri'nde kahvaltı yaptı. Burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan'ın sorunu Başbakanın çözebileceğine ilişkin açıklamaları konusunda "Böyle bir beklenti yarattı anladığım kadarıyla sayın Başbakan. O zaman oturup birlikte toplumsal desteği nasıl alacaklarını, nasıl çözeceklerini açıklamalılar. Bu toplantıyı birlikte de yapabilirler. Eğer bir toplumsal destek söz konusu olursa ve bu sorun çözülürse bundan ayrıca memnun oluruz." diye konuştu.

MHP ve BDP görüşmeleri konusunda ise Kılıçdaroğlu, uygun ortam olması halinde görüşeceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu'na Esad'ın açıklamaları soruldu. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın açıklamalarını her yurttaş gibi kendisinin de yakından takip ettiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Esad'ın yaptığı açıklamalar Türkiye Cumhuriyetinin yaptığı açıklamalarla çelişiyor. Biz kendi ülkemize, kendi devletimize, yetkililerin bize verdiği bilgilere güveniyoruz. Önce bunun altını çizmek isterim. Sayın Davutoğlu'na bir görev düşüyor veya sayın Başbakana. Başta Rusya, Amerika, İngiltere olmak üzere bu ülkelere çağrı yapılmalı ve düşen uçağımızla bu ülkelerin yaptıkları tespitlerin kendilerine aktarılmaları ve kamuoyuna açıklamalarını istemeliler. Bu gerçekleşirse pek çok sorun da kendiliğinden çözülmüş olacaktır. Hükümetin açıklamalar çerçevesinde bir tablonun ortaya çıkması, uluslararası alanda Türkiye'yi çok daha güçlü kılacaktır."

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın tutuklu vekiller konusunda olayın zaten mahkemenin takdirinde olduğuna yönelik açıklamasının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Zaten mahkemenin takdirinde." karşılığını verdi.

"AZİZ YILDIRIM İLE BUGÜN GÖRÜŞECEĞİM"

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın açıklamaları konusunda ise Kılıçdaroğlu, "Henüz görüşmedim, bugün kendisini arayacağım. Burdaki ayrıntıları belki telefonda bana aktarır." şeklinde konuştu.

Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasını düzenleyen yasayı Anayasa Mahkemesine götürüp götürmeyeceklerinin sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, hukukçuların konuyu incelediğini belirterek Anayasaya aykırılık varsa götüreceklerini ifade etti. Can Dündar ile Uğur Dündar'ın CHP'ye katılacaklarına ilişkin bir soruya ise Kılıçdaroğlu, bunları gazetelerden okuduğunu ifade etti.

Karadeniz Bölgesinde yaşanan selle ilgili Kılıçdaroğlu, bölgeye gitmeleri için arkadaşlarını görevlendirdiğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, "Acı yönü şu TOKİ konutlarında oluyor. Kentsel dönüşüm için TOKİ görevlendirildi, yetkiler verildi. Bir kamu kurumu sel alanında nasıl konut yapar? Bunun sorgulanması gerekiyor. Bayın Bakanın bu konuda halka hesap vermesi gerekiyor." dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA