24 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Diyarbakır'daki Nevruzdan notlar

Türkiye bugün Diyarbakır'daki Nevruz kutlamasını gün boyu takip etti.


- Sabahın erken saatlerinden itibaren Diyarbakır'ın yanın sıra çevre il ve ilçelerden gelen gruplar, Bağlar ilçesindeki Nevruz Parkı'na akın etti.
- Güzel havayı fırsat bilen binlerce aile, alanın etrafındaki tarlalarda piknik yaptı. Yüzlerce seyyar satıcı, Nevruz alanının etrafında satış yaptı.
- BDP'nin görevlendirdiği 5 bin kişi güvenlik konusunda görev yaptı. Küçük bir grup, dışarıdaki canlı yayın araçlarını taşladı.
- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve çok sayıda milletvekili, parti otobüsüyle alana giriş yaptı. Leyla Zana'nın kendi aracıyla ayrı gelmesi dikkat çekti.
- Bazı katılımcıların yerel kıyafetler giydiği görüldü. BDP'li Osman Baydemir, Ahmet Türk, Altan Tan ve Aysel Tuğluk gibi çok sayıda BDP'linin de yöresel kıyafeti tercih etti.
- Nevruz ateşini Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ve Osman Baydemir yaktı.
- Sinevizyondan, Abdullah Öcalan'ın geçmişteki konuşmalarından bölümler yayınlandı.
- BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün konuşmasından hemen sonra örgüt bayrakları taşıyan yüzleri kapalı bir grup sahneye çıktı. Kürtçe olarak örgütsel bir konuşma yapan grup, sloganlar attıktan sonra ayrıldı.
- Polis helikopterleri alan üzerinde uçuşlar yaptı. Alanda tek bir resmi kıyafetli polis görülmedi.
- ABD'nin Adana Konsolosu John L. Espinoz, Bolivya, İtalya, Almanya, İsviçre, İspanya'nın Bask bölgesi, Arjantin, Danimarka, Kıbrıs ve Norveç'ten parlamenterler ve çok sayıda diplomat Nevruz kutlamasına katıldı.
- Nevruz'a katılanlar arasında Nihat Doğan, Gülten Kaya ve Rakel Dink de yer aldı.
- Suriye, İran ve Kuzey Irak'tan Kürt partilerinin temsilcileri de Nevruz'a katıldı.
- Yüzlerce gazeteci, yaklaşık 6 saat boyunca canlı yayın yaptı.
- Alanda çok sayıda PKK bayrağı ve Öcalan posteri açıldı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin kullandığı bayrak da alanda açıldı.
- Nevruz kutlamaları sırasında Mahabad Kürt Cumhuriyeti'nin kullandığı milli marş 2 defa çalındı. BDP'liler marşı ayakta dinledi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA