24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Seçim barajı yüzde kaça düşürülmelidir?

Seçim barajı üzerinden tartışmalar devam ediyor. Partiler, önerilerini sunuyor.


Genel seçimlerde uygulanan ve yıllardır tartışma konusu olan yüzde 10’luk ülke barajı siyasi partileri böldü. Başbakan Erdoğan barajın düşmesine karşı çıkarken, AK Parti içinde barajın en fazla bir iki puan düşürülmesine sıcak bakılıyor. CHP ‘’Sıfır’’ BDP ise ‘’Yüzde 3’’ olmasını öneriyor.

Hükümet, çözüm sürecine yönelik hazırlıklarını sürdürdüğü “Reform” paketi kapsamında BDP ve CHP’nin de istediği seçim barajının düşürülmesini tartışıyor. Barajın düşürülmesiyle birlikte daraltılmış bölge seçim sistemine geçilmesi formülü de değerlendiriliyor.

ERDOĞAN SOĞUK AMA…

Mevcut seçim sisteminde, özellikle büyükşehirlerde seçmenler oy verdikleri milletvekilli adaylarını tanımıyor. Daraltılmış bölgede ise her il birden çok seçim bölgelerine ayrılıyor ve bir seçim bölgesinden en fazla 5 milletvekili çıkıyor.

Yüzde 10’luk seçim barajı, 1983 tarihli milletvekili seçimi kanununun 33. maddesi ile getirildi. 30 yıldır tartışılan bu maddenin, Anayasa hükmü olmadığı için, bir kanun teklifi ile ve 138 milletvekilinin kabul oyu ile değiştirilmesi mümkün bulunuyor.

Ancak Başbakan Erdoğan, yaklaşık bir ay önce Akil insanlar heyeti ile yaptığı toplantıda yüzde 10’luk seçim barajının düşmeyeceğini söylemişti. Buna rağmen BDP’nin ısrarı ve çözüm sürecindeki gelişmeler iktidarı, baraj konusunda bir çalışma yapmaya sevketti.

AKP Genel Başkan yardımcısı Mustafa Şentop ise, seçim  barajıyla ilgili bir çalışmanın bulunmadığını söyledi ve ‘’Türkiye’de seçim barajı AK Parti getirmedi. Türkiye’de istikrarı garantiye alacak bir hükümet sistemi formülü, başkanlık sistemi olduğu  takdirde istikrar sorunu ortadan kalkacağı için sadece temsilde adalet  üzerinde yoğunlaşabiliriz.” dedi.

Son seçimde 52 milyon 806 bin seçmen vardı. 8 milyon 891 bin seçmen sandığa gitmedi. 973 bin oy geçersiz çıktı. Böylelikle TBMM’yi yaklaşık 43 milyon kişi belirledi. Baraj, 4 milyonun üzerinde oldu. Bunun altında oy alan parti, milletvekili de çıkaramadı.

GAZETEPORT

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA