18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

'Sekiz yılda ülkenin gelirlerini 4 kat arttırdık' - 15:07

AK Parti İzmir milletvekili ve 1. bölge milletvekili adayı Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu, Müstakil Sanayiciler ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi'nin düzenlediği "2023-Türkiye" konulu panele konuşmacı olarak katıldı.
AK Parti İzmir milletvekili ve 1. bölge milletvekili adayı Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu, Müstakil Sanayiciler ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi'nin düzenlediği "2023-Türkiye" konulu panele konuşmacı olarak katıldı. Tekelioğlu, Türkiye'nin nereden nereye geldiğini anlamak için ülke geliriyle kişilerin gelir artış rakamlarına bakmanın yeterli olacağını söyledi. Tekelioğlu, "Ülkenin milli geliri 8 sene önce 200 milyar dolarken şu anda dört kat artışla 800 milyar dolar sınırına yaklaşmış, kişi başına düşen milli gelir de önemli artışlar kaydetmiştir." dedi.
Mellitvekili Tekelioğlu, İzmir ve Türkiye'nin değişim sancıları geçirdiğini, bunları aşabilmek için hukuki altyapının değişmesi ve sivil bir anayasa yapılması gerektiğini söyledi. İzmir'i geliştirmek için birçok proje ürettiklerini ama hukuki anlamda sürekli engellendiklerini ifade eden Tekelioğlu, "Bunlardan en önemli ikisi, İzmir Limanı'nın özelleştirilmesi ve Çeşme'de yapılmak istenen turizm yatırımlarıdır. Bu iki proje de hukukun eksikliklerine takılmıştır. Yapmak istediğimiz anayasayla bu tarz olayların önüne geçeceğiz." şeklinde konuştu. İzmir'in gelişmesi adına birçok altyapıyı hükümet olarak getirdiklerini, çevre yolunun tamamlandığını, havalimanının dünya standartına yükseltildiğini, şehrin doğalgazla tanıştırıldığını, ulaşımda da yerel ve merkezi yönetim işbirliğiyle Aliağa-Menderes hattını hizmete sunduklarını anlatan Tekelioğlu, "EXPO 2020 için başvurduk. Bir önceki EXPO adaylığında gösteremediğimiz koordinasyon ve işbirliğini bu dönemde gösterip almak için elimizden geleni yapacağız." dedi.
MÜSİAD üyesi işadamlarının sorularını da cevaplayan Mehmet Tekelioğlu, İzmir Metrosu'nun yapımının Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda olduğunu hatırlattı. Meselenin hükümetin para verip vermemesiyle değil, tamamen yönetimle ilgili olduğunu vurgulayan Tekelioğlu, şunları kaydetti: "Belediyelerin kendi bütçeleri bulunmaktadır. Aziz Bey, 'Bizim iki metro bitirecek paramız var.' diyerek soruları açık bir şekilde yanıtlamıştır. Buna rağmen çıkardığımız kanun, yerel yönetimin kendi kaynaklarıyla bitiremediği işleri merkezi yönetimin devralmasına yönelikti. Bunu İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Aziz Bey'e ilettiğimizde ise kesin bir dille 'hayır' cevabı aldık."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA