19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Şerafettin Elçi: Yeni anayasa ile Türkiye yeniden düzene girecek (Özel) - 12:12

Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı ve KADEP eski Genel Başkanı Şerafettin Elçi, seçimlerden sonra yapılacak yeni bir anayasa ile Türkiye'nin yeniden düzene gireceğini söyledi.
Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı ve KADEP eski Genel Başkanı Şerafettin Elçi, seçimlerden sonra yapılacak yeni bir anayasa ile Türkiye'nin yeniden düzene gireceğini söyledi. Elçi, yeni anayasanın Türkiye'nin kanayan yarası olan Kürt sorunu için de büyük bir fırsat olacağını vurguladı.
Seçim çalışmalarını sürdüren Şerafettin Elçi, Cihan Haber Ajansı (Cihan)'na gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Yeni anayasaya karşı Kürtlerin son derece duyarlı olması gerektiğinin altını çizen Şerafettin Elçi, "Kürt halkının taleplerinin anayasaya yansıması için parlamentodaki bu bloğu oluşturan grubun, ağırlıklı çağdaş anlayışa uygun, Türkiye'nin çoğulcu yapısına uygun, halkın katılımını sağlayabilecek bir anlayışta yepyeni bir anayasa yapmaya gerek var." dedi.
Çoğulcu bir anlayışta, Kürtlerin temel hak ve özgürlüklerini garantiye alan bir anayasanın, sorunun çözümü için uygun bir zemin hazırlayacağını savunan Elçi, bu sorunun çözümünün herkesin hasretle beklediği barışın olmasına vesile olacağını öne sürdü.
Seçimi yeni anayasa yapılması için fırsat oluşturduğu için önemsediklerini belirten Elçi şöyle devam etti: "Dökülen kanlar duracak. Türkiye'ye huzur ve güven gelecek. Bu ülkenin bugüne kadar heba edilen ekonomik imkânları halkın kalkınmasına, halkın yararına kullanılacak, refah düzeyi yükselecek ve Türkiye'nin ufku açılacak. Türkiye'yi önemli günler bekleyecek. Bu nedenle biz bu seçimi çok önemsiyoruz. Halkımızı layıkıyla temsil edebilmek için halkımızdan güçlü destek bekliyoruz. Bu destek yalnız bizim seçmemize olan destek değil. Bu destek bu partiyi bölgede birinci durumuna getirecek. "
Seçimlerde yüksek bir oy potansiyeli ile sandıktan çıkmayı beklediklerini kaydeden Elçi, "Sandıktaki başarımız halkın başarısı. Bu herkesin özlemini çektiği sorunun biran önce çözümünü sağlayacak. Herkesin hasret çektiği barış ve huzur gelecek. Dökülen kanlar duracak. Ağlayanlar anaların derdi dinecek. İnsanlar hasret çektikleri evlatlarına kavuşacak. Hem bizim bölgemiz hem de Türkiye'yi bekleyen mutlu günlerin yakın olabileceği umuduyla biz bu hareketi başlattık. Bu hareket hem Kürt coğrafyası için önemli ve hem de Türkiye için önemli. Halkımızda bunun farkında onun için bütün gücü ile coşku ile bize güçlü bir destek vermekteler." ifadelerini kullandı.

"BAŞBAKAN DÜNKÜ BAŞBAKANLAR GİBİ DEĞİL"
Başbakan'a çok önemli görevlerin düştüğünü söyleyen Elçi, "Başbakan, dünkü başbakanlar gibi değil, eli askeriyenin üzerinde, zayıf değil. Başbakan'ın eli güçlü. İsterse operasyonları durdurur, isterse bölgede görev yapan polislerin halka daha anlayışlı davranması gerektiğini, gerginliğin tırmandırmamasını sağlayabilir." diye konuştu.
PKK'nın seçim sürecinde eylemsizlik kararı aldığını hatırlatan Şerafettin Elçi, "Bu seçim sürecinde çok iyi niyetli bir tutum sergilediler. Biz sivil alanda mücadele veren temsilciler olarak olabildiğince huzur içerisinde bir seçimin yaşanması için gereken çağrıları yaptık. İyi niyetli davrandık. Ama iyi niyetli tek taraflı yetmez. Bu iyi niyetimize karşı devletin de iyi niyet göstermesi lazımdır. Eylemsizlik kararı alan, çatışma alanların dışına güçlerini çeken silahlı güçlerin üzerine askeri operasyon yapmak sadece onları savaşa davet etmektir, bundan kaçınılması gerekir. Burada Sayın Başbakanımıza çok önemli görevler düşer. Başbakan dünkü başbakanlar gibi eli askeriyenin üzerinde zayıf değil. Başbakan eli güçlüdür. İsterse operasyonları durdurur, isterse bölgede görev yapan polislerin halka daha anlayışlı davranmasını, gerginliğin tırmandırılmamasını sağlayabilir." şeklinde konuştu.
Operasyonların durdurulması için askeriyenin üzerine gitmesi konusunda Başbakan'a çağrıda bulunan Elçi, "Biz bu nedenle Başbakan'a çağrı yapıyoruz. Kesinlikle bizim iyi niyetli olmamıza karşı o da iyi niyet göstermesi lazım. Çünkü Başbakan'ın bir şeyi anlaması lazımdır. Yani Kürt halkının kanını dökmekle kimse bu meseleyi halletmedi. 30 yıldan beri 40 bin insan öldürüldü. Bu hiçbir şeyi çözmedi. Yüz binlerce insanı cezaevinde süründürdü bu da çözüm olmadı. İnsanlar aç sefil bırakıldı bu da Kürtleri teslim olmasına yetmedi. Bunun için bu açmaz-çıkmaz bir yoldur. Sayın Başbakan gerçek anlamda çağımızın gereklerine uygun Kürtlerin taleplerini karşılamalı. Kürtlerin talepleri çok haklı ve meşru taleplerdir. Bunun karşılanması, huzur ve barışın sağlanmasına yardımcı olur. Onun için bizim uzattığımız elleri iyi niyetli ve kabul görmesi gerekiyor. Bunun herkese yararı var. Başbakan'ında bu konuda yararı var." ifadelerini kullandı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA