24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

TBMM Başkanı Şahin: Türkiye 40 yıl öncesinden daha demokratik - 14:27

Bazı etkinliklere katılmak için Karabük'e gelen TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Yenice ilçesindeki hükümet konağı açılışında 12 Mart 1971 Muhtırası'nı değerlendirdi.
Bazı etkinliklere katılmak için Karabük'e gelen TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Yenice ilçesindeki hükümet konağı açılışında 12 Mart 1971 Muhtırası'nı değerlendirdi. Şahin, Türkiye'nin 40 yıl öncesinden daha demokratik olduğunu belirtti.
    TBMM Şahin, Türkiye'nin artık sözü dinlenir bir ülke olduğu belirterek şöyle konuştu:
    "Türkiye'de zaman zaman demokrasinin kesintiye uğraması, Meclis'in kapatılması ve ara hükümetler sebebiyle çok zaman kaybetmiştir. Bugün 12 Mart. Benden yaşı küçük olanlar veya yaşıtlarım 12 Mart 1971'i hatırlayacaklardır. 12 mart 1971'de ne olmuştu? Tek başına bir hükümet vardı. Adalet Partisi tek başına iktidardı. 1969 seçimlerinde tek başına seçimleri kazanmıştı. Sayın Demirel başbakandı. Ancak Genelkurmay, rahmetli Cevdet Sunay'a bir muhtıra verdi. Ben bu hükümeti istemiyorum.' dedi. Kamuoyuna mal olması sebebiyle söylüyorum; 'Demirel şapkasını aldı gitti". Başka hükümetler kuruldu iş yürümedi. Şimdi düne göre daha demokratik bir ülke, milletin iradesine her şart altında sahip çıkan bir parlamento var. Ortadoğu'da, bölgesinde sözü dinlenen, sözüne itibar edilen bir Türkiye var. Uluslararası itilaflarda çözüm için acaba Türkiye bu konuda ne düşünür diye sorulan bir Türkiye var. 10 yıl öncesi çıkan bir yasayı değiştiriyoruz, bunu parlamento değiştiriyor. Bunun sebebi de sizlersiniz. Artık Türkiye'de ara ve darbe hükümetleri bitmiştir."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA