20 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

TBMM Başkanvekili: Olaylar dış kaynaklı

TBMM Başkanvekili Sait Yakut: Olaylar dış kaynaklı.


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili Sadık Yakut, Taksim'de Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili "Olaylar, iyi niyetli bir ağaç kesilme meselesi veya Taksim'de yapılacak yeni düzenlemeye karşı çıkma hadisesi değil. Kendi kontrollerinden çıkan, çeşitli istihbarat örgütlerinin tahrik ve teşvik ettiği ve belirli bir noktaya getirilmek istenen hadiselerdir" dedi.
Yakut, AK Parti İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de son bir haftadan bu yana Gezi Parkı ve Taksim'de yapılacak kışla meselesi bahane edilerek, bazı eylemler gerçekleştirildiğini belirttti.

Türkiye'de son yıllarda, son günlerde çok güzel hadiseler meydana geldiğini ifade eden Yakut, IMF'ye olan borcun bitirildiğini, Anayasa'da belirtilen sağlıklı nesil yetiştirmek amacıyla için alkolle ilgili düzenleme yapıldığını anımsattı.

Alkol düzenlemesinin, birilerinin çok tenkit ettiği gibi yasaklamak zihniyetiyle değil, gelişmiş batı ülkelerindeki standartları yakalamak, gençliği alkol ve sigaradan korumak için yapıldığını dile getiren Yakut, şöyle devam etti:

"Dünyanın en büyük havaalanlarından birisinin ihalesi yapıldı. Yine İstanbul'da üçüncü boğaz köprüsünün temeli atıldı ve en önemlisi de 1984 yılından bu tarafa devam eden, 40 bin kişinin ölümüne sebep olan, 450 milyar dolar maddi kayba neden olan terör hadisesi bitirilme noktasına getirildi. Türkiye'de 5 aydan bu yana şehit cenazesi gelmiyor. 75 milyon buna sevinirken, birileri bundan rahatsız olmaya başladı. Aslında bu saydıklarıma karşı muhalefet edecekler, meselenin muhtevası ile cevap vermeleri gerekirken, İstanbul'daki Gezi Parkı'nda sökülecek olan bir ağacı bahane ederek, kendi kontrollerinden de çıkan olayları başlattılar."

- İktidar ve muhalefetin yarışı hizmet anlayışında olmalı

Yapılan hizmetlere karşı, hizmetin kendi muhtevası ile cevap verilmesi gerektiğine dikkati çeken Yakut, "Muhalefet, İstanbul'da dünyanın en büyük uluslararası hava limanının ihalesi yapılırken, ‘10,5 yıldan bu tarafa iktidardasınız neden bu kadar geç kaldınız?’ demeliydi. Üçüncü boğaz köprüsünün temeli atılırken, isminin üzerine tartışma yerine, ‘şimdiye kadar neden yapmadınız? Biz olsak dördüncüsünün temelini atardık’ diyebilmeliydi. İktidar ve muhalefetin yarışı hizmet anlayışında hizmet yapmada olması gerekir" diye konuştu.

Taksim'deki olayların geldiği nokta itibariyle başlatanların kendi kontrollerinden de çıkıp, Türkiye'de geçmişten bu tarafa zaman zaman sahneye konulmak istenen oyunlardan bir tanesine dönüştüğünü belirten Yakut, şunları söyledi:

"Sağduyulu vatandaşlarımıza çAğrı yapıyorum. Olaylar, iyi niyetli bir ağaç kesilme meselesi veya Taksim'de yapılacak yeni düzenlemeye karşı çıkma hadisesi değil. Kendi kontrollerinden çıkan, çeşitli istihbarat örgütlerinin tahrik ve teşvik ettiği ve belirli bir noktaya getirilmek istenen hadiselerdir. Bütün bunların bilincinde ve şuurundayız. Biz milletimizin sağduyusuna güveniyoruz. Bu milletin meselesi. Nasıl 12 Eylül'den önce sağ-sol kurgusu yapmak isteyip beceremedilerse yine Alevi-Sünni çatışması kurgulayıp yapmak isteyip beceremedilerse 12 Eylül'den sonra Türk-Kürt çatışmasını gündeme getirip sahnelemek isteyip beceremediyseler şimdi de bu hadiseyi beceremeyecek, yapamayacaklar. Çünkü insanımız bilinçlendi. Oradaki bir takım marjinal grupların arkasına düşen ve geldikleri bu noktada işin nereye gittiğini anlayan grupların da dünden itibaren olaylardan çekildiğini görüyoruz."

Demokratik tepkilerin ortaya konabileceğini, bunun en doğal hak olduğunu vurgulayan Yakut, "Ama bunu yaparken oradaki iş yerlerini yakıp yıkma, çevredeki insanlara zarar verme hiç kimsenin hakkı değildir. Güvenlik güçleri zaman içerisinde güç kullanmış olabilir. Bunu tenkit edenleri normal karşılıyorum. Bunun gereği yapılır. Ancak güvenlik güçlerinin aşırı güç kullandığını iddia eden kesimlerin de dikkatini başka bir noktaya çekmek istiyorum. Demokratik tepkilerini koyarken mala, cana zarar vermek kimsenin hakkı değil” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin siyasi istikrarı yakaladıktan sonra onunla birlikte gelen ekonomik istikrar ve büyüme ile önce bölgesinde sonra bulunduğu coğrafyada ve dünyada tüm dengeleri değiştirdiğini dile getiren Yakut, “Bundan rahatsız olanlar var. Tabi ki olacak. Ama içerideki mücadelenin demokratik zemin içinde, milletimizin her 4 yılda bir gittiği sandıkla yapılması gerekir. Bunun haricindeki yollara tevessül edenler, geçmişe baktığı zaman bu yolların doğru olmadığını zaman içinde göreceklerdir” diye konuştu.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA