23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Alex: Benim kimseyle sorunum yok, süreç buraya geldi (Devam edecek)

Fenerbahçe'de kadro dışı bırakıldıktan sonra sarı-lacivertli takım ile yollarını ayıran Alex de Souza, Sarı-lacivertli kulüpte kimseyle sorununun bulunmadığını yaşanan sürecin buraya geldiğini söyledi.
Fenerbahçe'de kadro dışı bırakıldıktan sonra sarı-lacivertli takım ile yollarını ayıran Alex de Souza, Sarı-lacivertli kulüpte kimseyle sorununun bulunmadığını yaşanan sürecin buraya geldiğini söyledi.

Marriott Otel'de düzenlediği basın toplantısında Alex, özellikle Kasımpaşa maçı sonrası, Aykut Kocaman ve Başkan Aziz Yıldırım ile yaşadığı diyalogların ardından sözleşmesini feshetmesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Yaşanan olaylardan sonra kendisine destek verenlere teşekkür eden yıldız futbolcu. "Pazartesi günü sözleşmeyi feshettikten sonra evimin önüne gelerek geç saatlere kadar bana destek olanlara teşekkür ediyorum. Taraftarın göstermiş olduğu reaksiyonu rüyamda bile olsa göremezdim. 35 yaşına bastım hayatım boyunca bu kadar duygulu an yaşamadım. Bu kadar ağlamamıştım. Bana çok iyi davranan Fenerbahçe taraftarlarına teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Yaşanan bu süreçte tercüman Samet Güzel'e teşekkür eden Alex, şunları ifade etti:

"Yaşanan bu süreçte Samet Güzel'e özel teşekkür ediyorum. Bugün kendisinin istifa ettiğini duydum ama kendisiyle henüz görüşmedim. Kendisini benden imza almak isteyen bir çocukken tanıdım. Şu anda kendisi de zor günler geçiriyor."

Yıldız oyuncu, yaşanan süreçte basın toplantısını Fenerbahçe'nin oynayacağı iki kritik maç sonrasına bilerek bıraktığını ve iki maçıda kazandıkları için mutlu olduğunu kaydetti.

Alex de Souza, sözleşmesini feshetmesiyle ilgili olarak yaşanan süreci de kendisi, başkan Aziz Yıldırım, Asbaşkan Ali Yıldırım, Aykut Kocaman ve basın olarak 5 bölüme ayırarak açıkladı.

EN BÜYÜK HATAM BAZI ANLARDA YARALAYACAK AÇIKLAMALARDA BULUNDUM

Alex, yaşanan süreçte kendisinin de hataları olduğunu kabul ederek, "Benim en büyük hatam bazı anlarda kulübü yaralayacak davranışlarda bulunmam oldu. Örneğin twetteri yanlış bir şekilde kullandım. Bazı insanlara mesajlar göndermeseydim daha iyiydi. Mesajın içereğinde hata yoktu. Yanlış kişilere gönderdim. Gönderdiğim kişiler yerine bende kalsaydı daha iyi olacaktı." dedi.

Parayı hiçbir zaman ön planda tutmadığını vurgulayan Alex, "Benden 'Fenerbahçe'nin borcu yoktur' yazısı istendi. Ben de imzalamadım. Dolayısıyla Ali Yıldırım ile bir tartışmam oldu keşke olmasaydı. Geriye baktığımda keşke olmasaydı diyorum. Parayı ön planda tutuyor eleştirlerine maruz kaldım. Eğer böyle olsaydı takımdan ayrı çalışarak mayıs ayına kadar maaşımı tıkır tıkır alırdım. Bence insanlar hakettikleri parayı almaları gerekiyor." diye konuştu.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman ile ilişkisini önce sportif direktör, sonra teknik direktör olarak yorumlayan Brezilyalı oyuncu, direktör olarak sıkıntının başladığını söyledi.

Alex, ligin bitiminde tatil için program yaptığını, dönüş tarihinin de 7 temmuz olarak belirlendiğini açıklarken, teknik adam değişikliği olduğunu, Daum'un teknik direktör olduğunu ve takımın toplanma tarihinin 1 temmuz'a çekildiğini de belirterek, "Aykut Kocaman takımın başına sportif direktör olduğunda ben tatildeydim. Tatil planımı yapmıştım bana erken dönmem gerektiği iletildi fakat ben planı yaptığım için daha önceden ayarladığım zamanda geldim. Daum bana bir sorun olmayacağını bildirdi. Aykut Kocaman ile tanışmaya gönderdi. Kendisiyle ilk tanıştığımda, 'sen kaptansın herkesten önce senin burada olman gerekirdi' dedi. Ben de haklı olduğunu söyledim. Ancak ben kendisine 12 ayın 11 ayı burada olduğumu bir aylık süreçte memleketimde olmamın hakkım olduğunu ifade etmiştim. Kendisiyle zaten yönetici olarak fazla kontağım olmadı." diyen Alex, şöyle devam etti:

"Sonra teknik direktör olarak göreve başladı. Aykut hoca, teknik direkör olduktan sonra problemler ortaya çıkmaya başladı. Kendisiyle Futbol üzerinde birçok görüşmem oldu. Futbol görüşümüz çok farklıydı her zaman kendilerine katıldığım ve katılmadığım yerleri açık açık söyledim. Benim görüşüme göre Futbol takımı sürekli kendini geliştirmesi gerekiyor. Üç sene aynı performansla geriye giderek oynuyorsak yanlışlıklar vardı. Bunu kendisine söyledim. Cevabıda 'Burası Türkiye antrenmanlar geliştirmek için değildir' cevabını verdi. Takım gol attığı zaman sevinçlere katılmaması ben de mutsuzluk yarattı. Onun sakin duruşu kafama asla girmedi. Hocanın sözleşmesi uzatıldıktan sonra futbola bakış açısı değişecek dendi ama hiçbir şey söylendiği gibi olmadı."

Aykut Kocaman'ın kendisini oynatıp veya oynatmamak konusunda verdiği kararlara saygı duyduğunu ifade eden tecrübeli futbolcu, "Bana takım ilk çalışma yapınca gelmedin diyen Kocaman, Bursaspor'u 4 - 0 yenipte birz tabuyu yıktığımız Türkiye Kupası'nı kazandığımız maçtan sonra takımla birlikte Ankara'dan dönmemişti. 30 yıllık bir tabuyu yıktık ama hocamız bizimle gelmemişti." diyerek şöyle devam etti:

"İlk gün bana anlattıkları aklıma geldi. Aykut Kocaman'ın ben tatildeyken benim hakkımda söylediklerini okudum. Tatilden dönünce konuşuruz dendi ama maalesef Bolu kampı, Avusturya kampı dahil hiçbirşey konuşulmadı. Avusturya'daki kampın son günü yapacağım basın toplantısı öncesinde benimle görüşeceğini söyledi. Ben de basın toplantısına gidiyorum, İstanbul'da görüşürüz dedim, ama bu görüşme de gerçekleşmedi.

Hatta unutmadan birşey söyleyeyim, Avusturya kampında MTK ile oynadığımız maçta frikikten bir gol attım. Brezilya'dan arkadaşlar aradı hocanın görüntüsü sanki golü kendi kalene atmış gibiydin şeklinde oldu. Aykut hoca bir türlü benimle konuşmamıştı. Bu benim canımı sıkıyordu. Vaslui ile oynanacak Şampiyonlar Ligi ön eleme maçı öncesinde bana çözülmesi gereken bir sorun var mı dedi. Orada patlama yaşadım. Kendisi hakkında ne düşündüklerimi açıkça söyledim. O da benim hakkımda ne düşünüyorsa söyledi.

18 yıllık kariyerim boyunca yaşadığım en ağır tartışma bu oldu. Ne olacak dediğimde de bundan sonra nasıl olduysa olacak cevabını verdi. Ben bazen oynayacağımı bazen oynamayamacağımı başka kişilerden öğreniyordum. Mesale Spartak Moskova maçına hazırlanırken bir görüntüyü izletirken, birden görüntüyü durdurdu ve bana Alex sen yarın olmayacaksın dedi. Burada yedek kalmam problem değil. Ben bunu iletişim eksikliğine bağlıyorum. Gaziantepspor maçı öncesinde de Alex'in kafası karışık açıklamaları yapıyor. Benimle görüşmeden bunları nasıl biliyor. Ondan sonra son konuşmamız geçen pazartesi günü kadro dışı kaldığım gün oldu."

Ali Yıldırım ile ilişkilerinin başta çok sınırlı olduğunu ifade eden Alex, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başkan hapse girince onunla ilişkilerimiz arttı. Kulübün ekonomik sıkıntılar yaşayacağını söyledi. Ben de kendisine Fenerbahçe ikinci lig, üçüncü lig hatta sokak liginde bile oynasa ben buradayım dedim. Sadece kendisine ödemelerin planlarını nasıl yapacağını sordum. Çünkü benimde bakmakla yükümlü olduğum kişiler vardı."

Alex, Ziraat Türkiye Kupası finali öncesinde düzenlenen basın toplantısındaki açıklamalarının da yanlış anlaşıldığını belirterek, "Bana Bursaspor ile oynanan Türkiye Kupası maçı öncesinde basın mensupları oynayabilecek misin dediler. Ben de hocam uygun görürse oynarım, Galatasaray maçı öncesinde de hazırdım şimdi de hazırım dedim. Bana sen hocayı medyanın önüne attın dedi. Ali Yıldırım'ın bana imzalamadığım borcu yoktur kağıdından dolayı kızgın olduğunu biliyordum. Ama onun bir hatasını bekleyeceğim dediğini biliyorum. Hergün yüz yüze bakmamıza rağmen bunu bana yüzüme söylemedi. Arkamdan mesaj göndermesi iyi olmadı. Kısa süreli bir ilişkimiz oldu. Fakat iyi olmayan bir ilişkiydi." diye konuştu.

Başkan Aziz Yıldrırım ile her zaman iyi ilişkiler içinde olduğunu ifade eden Yıldız futbolcu, "Başkan ile biz direk birbirimizin gözlerimizin içine bakarak konuşurduk. Kimse kimseyle mesaj gönderdemedi. Ben protesto edildiğim zaman bana statta büyük destek verdi. Bu benim için çok önemlidir. Yine 2011 yılında sözleşme imzalarken süreç uzadığı zaman odaya girip yarım saatte olayı bitirmişti. Young Boys maçı sonrası başkan kulübe çağırdı yarın ilişiğini kes dedi. Başkan bana takımda görmek istemediğini söyledi. Bu olayda araya giren Aykut Kocaman takımda kalmamı sağladı. Ona teşekkür ediyorum. O sezon kendimi takıma verdim ve şampiyon olduk. Başkan hapiste zor günler geçirdi. Daha sonra Gaziantepspor ve Kasımpaşa maçı sonrası yaşananları biliyorsunuz. Kulüp içi siyasete asla malzeme olmadığımı söyledim. Kasımpaşa maçı sonrasında soyunma odasında başkanla konuşarak takımdan ayrılma kararımı başkana ileteceğimi arkadaşlara söyledim. Başkanla görüştükten sonra ayrılmak istediğimi söyledim. Karşılıklı el sıkışırak takımdan ayrıldım ama her zaman Fenerbahçe için hazır olduğumu söyledim." dedi.

Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA