27 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

ATSO Başkanı Budak: Türkiye cazibe merkezi tüm uluslararası organizasyonlar ülkemize veriliyor - 16:37

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, U20 Dünya Kupası için Türkiye'nin seçilmiş olmasının ülkenin artık bir cazibe merkezi göstergesi olduğunu ifade etti.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, U20 Dünya Kupası için Türkiye'nin seçilmiş olmasının ülkenin artık bir cazibe merkezi göstergesi olduğunu ifade etti.
    Geçtiğimiz günlerde FIFA, Yirmi Yaş Altı (U20) Dünya Kupası'nın Türkiye'de oynanacağına karar vermişti. Bu organizasyonun bir ayağının da Antalya'da gerçekleşeceği belirtilmişti. Konu üzerine açıklama yapan ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Türkiye'nin dört saatlik uçuş mesafesinde 2 milyar nüfusun ulaşabileceği konum olduğundan turnuvalar için ülkenin cazip konumda olduğunu açıkladı.
FIFA Yirmi Yaş Altı Dünya Kupası'nın 2013'de Türkiye'de düzenlenecek olmasının, sonraki yıllarda düzenlenecek daha büyük organizasyonların habercisi olduğunu belirten Budak, "Organizasyon için adaylık başvurusunda 10 şehir ve 13 stadı FIFA'nın onayına sunan Türkiye Futbol Federasyonu'nun aday şehirlerden birisi olarak da Antalya'yı gösterdiğini biliyoruz. Bu bizim için sevindirici bir haberdir ancak asıl sorun şudur ki; kentimizin takımı olan Antalyaspor bile lig maçlarını bir otelin stadında yapmaktadır. Bu şampiyona vesilesi ile yılda 10 milyon turisti ağırlayan, kamp dönemlerinde yılda bin 500'e yaklaşan sayıda futbol takımına ev sahipliği yapan ülkemizin vitrini konumundaki Antalya'ya bu şehre yakışır, uluslararası standartlara uygun bir stadın biran önce yapılmasını bekliyoruz." dedi.
Antalya'daki stadyum konusu hakkında son günlerde gazetelerde çok fazla haberlerin yer aldığına değinen Budak, "Sayın Başbakanımızın Antalya'ya Stadyum yapılması için talimat verdiği, Antalya Milletvekilimiz Mevlüt Çavuşoğlu'nun U20 Dünya Kupası öncesinde kentimize 30 bin kişilik uluslararası standartlara uygun bir stadyum yapılacağını söylediği, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın ise yer gösterildiği takdirde stadyum yapabileceğini beyan ettiği haberlerini okuyoruz. Bu açıklamalar son derece memnuniyet vericidir. Bu yatırımın yapılması yalnızca Antalya için değil, Türkiye için bir kazançtır." diye konuştu.
    Futbol turizmi için Antalya'nın çok önemli bir cazibe merkezi olduğunun altını da çizen Budak sözlerini şöyle tamamladı:
    "Doğal güzelliklerimiz, iklimimiz, konaklama tesislerimiz ve antrenman sahalarımızın kalitesi Akdeniz çanağındaki bütün ülkeleri kıskandıracak nitelikte. Her yıl marka olmuş Avrupa ve Dünya Kulüplerini ağırlıyoruz, ancak bu gelen kulüplerle bir turnuva düzenleyelim desek stadımız yok. Marka takımların yaptığı özel maçların bile uluslararası televizyon kanallarında nasıl reytingler aldığını ve ülkemiz için nasıl bir tanıtım aracı olarak kullanılabileceğini söylememe gerek bile yok. Elimizdeki bu imkânları uluslararası standartlara sahip bir stadın olmaması nedeni ile kullanamamamız ülkemiz açısından da büyük bir kayıptır."

Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA