16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Mosturoğlu: Şiddet yasasında yöneticilerle ilgili cezaların daha da arttırılmasından yanayız - 17:27

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, yaklaşık 45 dakika süren basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, yaklaşık 45 dakika süren basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şekip Mosturoğlu, Fenerbahçe'nin yayın havuzundan çıkıp çıkmayacağı yönündeki soruların Kulüpler Birliği toplantısında cevap bulacağını söyledi. Mosturoğlu, şiddet yasasıyla ilgili bir soruya da TBMM'deki yeni yasayı desteklediklerini belirterek, "Bu yasanın özellikle yöneticilerle ilgili kısmını destekliyoruz." diye yanıtladı. Mosturoğlu, bir soru üzerine ortaya atılan spekülasyonları mazeret üretme olarak değerlendirerek, şunları söyledi: "Şampiyonluk yarışında geri kalan hata yapan, kendi hatalarına mazeret olarak hedef arıyor. Kamuoyu, bunun mazeret üretme olduğunu biliyor. 10 ay önce bir açıklama yapmışız. Orada sadece kulüp isimlerini değiştirin, bugünkü durumla aynısını görürsünüz. Bir kulüp başkanı geçen sene ligin şaibeli olduğunu söyledi. Ne oldu? Fenerbahçe bu statta onca pozisyona rağmen atamadığı bir golle şampiyonluktan olmadı mı? Biz hakemi eleştirdik mi? Sadece Başkanımız Yunus Yıldırım'ın top durmadan oyunu başlatmasını eleştirdi. Şimdi ne oldu? Artık hakemler top durmadan oyunu başlatmıyor." dedi.

ART NİYETLİ HAKEM YOK HAKEM HATASI VAR

Hakemlerle ilgili Fenerbahçe Kulübü'nün görüşlerinin sorulması üzerine ise Mosturoğlu, hakemlerin hatalarının olacağını; ancak bunlarda art niyet aramadıklarını ve aramayacaklarını söyledi. Mosturoğlu, şöyle konuştu: "Biz ligde tek bir hakemin bile art niyetli olduğuna inanmıyoruz. Hakemlerin manipüle edilemeyeceğine inanıyoruz. Ancak hakem hataları vardır ve bunların eğitimle en aza seviyeye indirilmesi, Avrupa standartlarına çekilmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu görüşümüz hiç değişmeyecektir. Eğer hatada art niyet aranıyorsa yetkili kurumlar var, TFF'nin yetkili kuraları var. Bunu arayanların, buralara ifade vermeden TV'lere çıkıp konuşmaya hakkı yok. Hangi hukuksuzluğu biliyorsanız, yetkili merciilerle paylaşmalısınız. Ama paylaşmazsanız bu suça ortak olursunuz. Hakem hatası ayrı şey ama art niyetli olmak başka bir şey Trabzon bölgesi hakemi Barış Şimşek gelecek sene FIFA kokartı takacak Şimdi Sayın Şener'e göre Barış Şimşek'in İstanbul takımlarının maçlarını yönetmeyecek mi? Sayın Şener en büyük zararı Trabzon bölgesi hakemlerine veriyor." Eski federasyon başkanı merhum Hasan Doğan döneminden beri aynı şeyi söylediklerini kaydeden Mosturoğlu, "Futbol ailesinde bir temizlik yaşandı. Bu camianın içinde olmaması gerekenler dışarı taşınmıştır. Biz art niyetli hakem olduğuna inanmıyoruz ama hatalar söylenecek. Ama belli bir şekilde söylenecek. Bölgeciliğe, şehirciliğe, bir hakemin 2 pozisyondaki kararıra göre söylenmeyecek. Biz geçen sene şampiyonluğu kaybettik art niyet aramadık. Ama hatalar varsa düzeltilsin. Bizim bu söylemimiz Aziz Yıldırım yönetimi devam ettikçe sürecek." ifadelerini kullandı.

DOMİNE EDEN HEP FENERBAHÇE

Mosturoğlu, her sene ligi domine eden takımın Fenerahçe olduğunu sadece rakiplerinin değiştiğini de dile getirerek, "Türkiye liginin en istikrarlı takımı Fenerbahçe. Ligi sonuna kadar domine eden tüm finallere gelen takım Fenerbahçe. O nedenle Fenerbahçe ile yarışan takımların bunları söylemesi normal. Ama artık bu söylemler bitmeli. Demin bahsettiğim Rizespor maçını Google'de aratın. Rize maçına bir bakın, söylem hiç değişmemiş. Lütfen bir bakın. Yıl 2003, yani 8 yıldır aynı kötü alışkanlıklar sürüyor. Bu söylemler kime aitse bu veballer de ona ait." dedi. Bu yaşanılan süreçte futbol takımının zarar görüp görmeyeceği şeklindeki bir soruyu yanıtlayan Mosturoğlu, "Takımın bu işten bir zarar alması mümkün değil. Ne futbolcularımız ne de hocamız bu söylemlerin içinde değil. Biz, üyelerimiz ve taraftarlarımızın bize yönelttiği mesajları burada değerlendirdik. Ama biz polemiğin içinde değiliz ve gerek görmediğimiz sürece bu polemiğin içinde olmayacağız. Sadece yöneticilere, spor ailesinin tüm fertlerine düşen bir görev var. 10 ay önce yaptığımız açıklamanın altına imza atarlarsa o alışkanlıklar sona erecek." karşılığnı verdi.

Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA