19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Sadri Şener özür dilemelidir - 17:24

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener'in '70'li yılların yönetici anlayışı' ifadeleriyle yapmış olduğu eleştirilere değindi.


Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener'in '70'li yılların yönetici anlayışı' ifadeleriyle yapmış olduğu eleştirilere değinerek, "Sadri Şener, bu açıklamadan dolayı hiç vakit kaybetmeden Trabzonspor'u Trabzonspor yapan 70'li yılların başkanlarından, yönetim kurulu üyelerinden, teknik adamlarından ve futbolcularından da özür dilemelidir." dedi. Şekip Mosturoğlu, "Sadri Şener, açıklamada "70'li yılların "geride kalmış" yöneticilik anlayışından bahsetmektedir. Bugün Trabzonspor yönetiminde bulunanların, 70'li yıllarda en çok şampiyon olan takımının Trabzonspor olduğunu bilmediği anlaşılmaktadır. 70'li yılların yönetim anlayışı, açıklamada kast edildiği üzere yanlış ve hatta gayrı ahlaki bir anlayış ise bundan en çok Trabzonspor yararlanmıştır.'' diyerek, şunları söyledi:

''Bence, Trabzon fırtınasının tohumlarını atan ve her biri birbirinden değerli şampiyonlukları elde eden 70'li yılların başkan ve yöneticileri içinde bulundukları maddi koşullar göz önünde bulundurulduğunda elleri öpülecek, şükranla anılacak insanlardır. Sayın Sadri Şener bu açıklamadan dolayı hiç vakit kaybetmeden Trabzonspor'u Trabzonspor yapan 70'li yılların başkanlarından, yönetim kurulu üyelerinden, teknik adamlarından ve futbolcularından da özür dilemelidir." Mosturoğlu, imzasız yayınlanan son açıklamadan dolayı Şener'in özür dilemesi gereken kişi ve kurumların olduğunu ifade ederek, "Sayın Şener özür dilemeye bugün başlasa, özürlerini herhalde ancak ligin sonuna bitirebilir. Bir kez daha vurgulamak isterim ki çok hata yapanlar çok özür diler. Sadri Şener, özürlerine son vermek için, nerede yanlış yaptığını düşünmeli, sonradan özür dilemeyeceği tasarruflarda bulunmalıdır." şeklinde konuştu.

ÇELİŞKİLERDEN İBARET AÇIKLAMALAR

Basın toplantısında kendi maçlarında yapılan hakem hatalarından Trabzonspor Kulübü özelinde mukayese yapabileceklerini ve bunları görsellerle de destekleyebileceklerini dile getiren Mosturoğlu, şöyle devam etti: "Ancak bunun kimseye faydası yok, olmaz da. Üstelik bu mukayese herkes tarafından zaten açıkça görülüyor ve biliniyor. Yapılanların hata olduğunu düşünüyorsak sorun yok. Ancak eğer art niyet olduğuna inananlar varsa, bunları içinde tutmasınlar; şüphelerini yetkili mercilere hemen iletsinler. Eğer hem art niyet olduğunu düşünüyor hem de gerekli şikayetleri yapmıyorlarsa, faydasız polemiklere girmemelidir. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak yaptığımız açıklamalar, yine aynı kişiler tarafından deforme ediliyor. Ben buradan tekrar etmek istiyorum, tıpkı Başkanımızın devre arasında ifade ettiği gibi; Bizim isteğimiz, hakem atamalarında ve kararlarında standardizasyon; hakemlik müessesesinin eğitim ve imkanlarının artırılarak hata oranlarının en aza indirilmesi. Bunun dışında hiçbir amacımız yok. Bu düşüncenin de dün olduğu gibi bugün de arkasındayız. Yani hakemlik müessesinin çağı yakalamasını istiyoruz. Bu konuda dün olduğu gibi bugün de aynı söylemdeyiz, çizgimizi koruyoruz." Başkalarının düşüncelerinde değişiklik olduğunu iddia eden Mosturoğlu, "Düşüncelerinde değişiklik olanlar, başkaları... Buna ilişkin çok sayıda örnek vermek mümkün ama ben örnek vermeyeceğim çünkü bunların kimler olduğunu herkes görüyor sezonun 2. yarısından itibaren zaten hepimizin gözleri önündeler." dedi.

TRABZONSPOR'UN AÇIKLAMASI TRABZONLU HAKEMLERE ZARAR VERİR

Gençlerbirliği - Fenerbahçe maçının yardımcı hakeminin Aziz Yıldırım'ın hemşehrisi olmasıyla ilgili Sadri Şener'in yapmış olduğu açıklamalarla ilgili olarak da Mosturoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Aynı açıklamada; Gençlerbirliği maçında yapılan hakem hataları, hemşehrilik dayanışmasına bağlanmıştır. Bugün, ligimizde Diyarbakır'dan 2 yardımcı hakem; Trabzon'dan ise 8 hakem görev yapıyor. Üstelik bu hakemlerin ikisi üst klasman hakemi ve bu hakemler maçlarımızı yönetmişler. Örneğin ilk yarıda oynadığımız Konyaspor'u yendiğimiz maçın hakemi Abdullah Yılmaz, Trabzon bölgesi hakemi. O maçı, futbolcumuz Özer'in ayağı kırıldığı maç olduğu için örnek gösteriyorum. Müsabaka hakemi, söz konusu pozisyonda faul kararı dahi vermemişti. Yöneticilerimiz bunu farklı yorumlayıp, ağır ithamlarda bulundular mı? Ya da hiç bir hakem yorumcusu, bunu komplo teorileri ile ya da mızrak çuval örneği ile gündeme getirdi mi? İki yüzlü olan kim? Değerli arkadaşlar; lütfen siz de kayıtlara bakın, bugün Süper Lig'de Bursalı hakem yok. Bursaspor geçen yıl nasıl şampiyon oldu? Bu nasıl bir mantıktır? Böyle bir şey olabilir mi? Bu yaklaşım şekli en çok Trabzonspor'a ve Trabzon hakemlerine zarar vermez mi? Bunu görebilmek veya gösterebilmek için ne yapmak gerekiyor? Şimdi Sayın Şener dönsün ve baksın yanlış yaptığını anlayacaktır."

KOMİK DURUMA DÜŞMEYİN

Bir hakem yorumcusunun hakem Nihat Mızrak'ın tüm maçlarda Fenerbahçe lehine yardımda bulunduğunu iddia ettiğini kaydeden Mosturoğlu, "Sayın yorumcu, 2003-2004 sezonunda Rizespor ile Rize'de oynadığımız maçı da hatırlıyor musun? O dönem 16 maçlık bir galibiyet serimiz vardı ve o maçta yenildik. 2006/2007 sezonunda Sakarya'da Sakaryaspor ile oynadığımız maçı da hatırlıyor musun? O maçlarda nasıl hakem hataları vardı, maçın yardımcı hakemi kimdi? Hatırlıyor musun? Eminim hatırlamayacaktır. O kişi bugün tartıştıkları Nihat Mızrak'tır." şeklinde konuştu. Mosturoğlu, sözü yine Sadri Şener'e getirerek, Trabzonspor kulübü başkanının ikinci yarının başlamasıyla birlikte Fenerbahçe üzerinden mesajlar verdiğini söyledi. "Hakem hatalarından, komplo teorilerinden bahsediyor. Ancak söyleyebildiği sadece iki hata var." diyen Mosturoğlu, şöyle devam etti: "Bunlardan biri Kayserispor maçında kaleci Volkan Babacan'ın yaptığı hata. Ama kaderin cilvesi, bu hatanın bir benzeri, iki hafta sonra kendi maçlarında olunca iki hafta boyunca ortalığı yangına veren Sayın Şener, sorulduğunda, "Ben şaka yaptım" diyebilecek kadar da rahat ve sorumsuz. Şener'in dile getirdiği lehimize gelişen bir diğer hata ise Gençlerbirliği maçında attığımız ilk gole dair. Bu maç 4-2 bitti. Verilmeyen penaltımız, iptal edilen golümüz de cabası. Kayserispor maçıyla hakemleri suçlayanlar, genç bir kaleciyi töhmet altında bırakanlar yine kaderin bir cilvesi, iki hafta sonra yine Kayseri maçında yine Kayseri'nin kalecisinin benzer bir hatasıyla henüz 3. dakika'da gol buluyorlar. Gençerbirliği maçındaki ilk golün ofsayt olduğunu, Metin Şentürk özelinden yapılan bir örnekle yorumlayan değerli yorumcular, iki sezon önce Olimpiyat Stadyumu'nda, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile oynadığımız maçta, arka arkaya yediğimiz biri yaklaşık 1 diğeri yaklaşık 2 metrelik ofsayt gollerini nasıl açıkladılar? Gençlerbirliği maçında, bu tartışılan gol dışında 3 gol daha attık. Bu gollerin hiç mi değeri yok?"

HANGİ SADRİ ŞENER'İ CİDDİYE ALMALIYIZ?

Mosturoğlu, Trabzonspor'un lider durumdayken daha farklı açıklamalar yaptığını dile getirirken, "Hangi Sadri Şener'i ciddiye almalıyız?" diye sordu. Mosturoğlu, "Sayın Şener Trabzonspor liderken şunları söylüyordu, "TFF Başkanı Mahmut Özgener'i eskiden beri tanırım. Çok iyi bir aile çocuğu. Medeni bir insan. Destekler miyim, evet desteklerim. Ben memnunum federasyondan. Memnun olmamam için sebep yok. Güzel şeyler yapıyorlar." Şimdi önceki açıklamanızdan farklı olarak federasyonu ve kurullarını, hakemleri taraflı olmak ile suçluyorsunuz." diye konuştu. Sadri Şener'in daha önceki açıklamalarına, "Aziz Yıldırım çok çalışkan biri. O, Kulüpler Birliği'ne her şeye hazırlıklı olarak geliyor. Ben onları yapamam açıkçası. Dünya kadar işle uğraşıyor. O'nun orda olması kulüpler için avantaj. Başkan elini kaldırdığında onun adaletine olan güvenimle ben de elimi kaldırıyorum." ifadelerini kullandığını hatırlatan Mosturoğlu, Şener'in Aziz Yıldırım'ı tarafsızlığını yitirmekle suçlamasını eleştirdi.

ARTIK KARAR VERİN HANGİ DÜŞÜNCENİZDE SAMİMİSİNİZ?

"Sayın Şener, puan farkının 9 değil olsa 19 olsa kapanacağını ifade ediyor bir diğer açıklamasında." hatırlatmasında bulunan Mosturoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Öncelikle Sayın Şener lig tek devreli değil. Yani ilk yarıyı lider bitiren şampiyon olmuyor. Nasıl ilk yarıda puan farkının yapılması normal ise ikinci yarıda puan farkının kapanması da o kadar normal. Sayın Şener'in paniğe kapılmasına gerek yok; ligin bitimine henüz 10 hafta var, henüz lig bitmedi. Bu yarışı en az hata yapan kazanacak. Bunun için önceliğiniz kendi işiniz olsun. İşinizi hatasız yapın. Sonunda vicdan azabı çekmeyin. Sonunda her şeyden önemlisi hiçbir zaman bu kadar özrü bir arada dilemeyiniz."

AYKUT HOCA'NIN İKİ CÜMLESİ TRABZON CAMİASININ KİMYASINI BOZMUŞ

Daha önceden Trabzonspor ile yaşadıkları şampiyonluk yarışında bir takım olayların yaşandığını dile getiren Mosturoğlu, "O yaşanaların kapatılması için en büyük çabalardan birini Aziz Yıldırım harcamıştır. Koskaca Trabzonspor camiasının kimyasını Aykut Kocaman'ın açıklamaları bozmuş. Şimdi sizlere Aykut Kocaman'ın açıklamalarını okuyacağım; 'Benim kişiliğimi karakterimi herkes bilir. Başkalarının başarı ya da başarısızlığına kılıf aramam. Sorunu kendimde ararım. Ama bazı şeylerin de gündemde olması, konuşulması gerek. Bakıyorum kimse gündeme getirmiyor. Trabzonspor takımının aldığı başarıları, Şenol Hoca'nın elde ettiği başarıyı yadsımak yanlış olur. Bir teknik adam olarak alkışlamak durumundayız. Ancak kimse yanlış anlamasın ama Trabzonspor son 3 haftada kritik maçlar oynadı. Bu 3 maça bakmak lazım. Gaziantepspor, Bucaspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor... 3 maç 3 penaltı. Bu penaltılar Trabzonspor'a kasten, isteyerek verildi, demiyorum. Fakat kimse bunları incelemiyor. Ancak maçların kritik anlarına denk gelen penaltılara bakmak gerek', 'Hakemler hakkında daha ne kadar konuşmayacaksınız?' sorusu üzerine Şenol Güneş ise; ''Bu ülke bizim ülkemiz. Bu iş de benim işim. Ben oyuncularımı çalıştırırım, sahaya sürerim. Oyuncunun görevi çıkıp sahaya topunu oynamaktır. Hakemin görevi de doğru karar vermektir. Vermiyorsa ne yapılabilir, hiç birşey yapamayız. Bu ülkede hukukun işlemediği, adaletin olmadığı yerde saha içinde bunları tartışırsak kan gövdeyi götürür. Ben o konuda susmaktan yanayım. Biz susalım da hakkımız yensin demiyoruz. Varsa gücümüz düzeni değiştirelim. Ülkeler, devletler yıkılıyor, bu tür kanayan yarayı kaşımak sonunda kazananı da kaybettirir.' demiştir. Her iki teknik direktörün yaptığı açıklamaları alt alta koyun ve okuyun, bugünkü açıklamalara dair domino etkisini, Aykut Hoca'nın konuşmasının başlattığı söyleniyor. Hatta dahası Aykut Hoca'nın iki cümlesinin koskoca Trabzonspor camiasının kimyasını bozduğu söyleniyor. Lütfen bir okuyun ve değerlendirin. Güneş'in, Beşiktaş maçındaki sözleri ve davranışları sebebi ile bizzat Şener, Beşiktaş'tan özür dilemedi mi? Kocaman, bugüne kadar buna benzer bir şey yaptı mı?" şeklinde konuştu.

Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA