23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Türkiye'nin en büyük olimpik yüzme havuzu Gaziantep'e yapılıyor - 10:49

Türkiye'de bir çok ilke imza atan marka şehir Gaziantep, yine bir ilki daha gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyor.
Türkiye'de bir çok ilke imza atan marka şehir Gaziantep, yine bir ilki daha gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyor. Gaziantep, çok kısa bir sürede Türkiye'nin en büyük tam olimpik kapalı yüzme havuzunu sahip olacak. Tesisin yapımı için bütün olanaklarını seferber eden Gaziantep İl Özel İdaresi, havuzu bir yılda bitirmek istiyor.
Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, Şehitkamil ilçesinde, Muhsin Yazıcıoğlu bulvarı üzerinde toplam 18 bin 608 m2 alan üzerinde yapılacak olan Tam Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu inşaatının yer tesliminin yapıldığını açıkladı.
Proje bünyesinde, Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) standartlarına uygun tam olimpik ve yarı olimpik olmak üzere iki havuz bulunduğunu aktaran Yılmaz, tesisle ilgili şu bilgileri verdi; "Tam olimpik yüzme havuzu 50 mt uzunluğunda, 25 mt genişliğinde ve 2.20 mt derinlikte olup 10 kulvardan oluşmaktadır. Yarı olimpik yüzme havuzu ise 25 mt uzunluğunda, 15 mt genişliğinde ve 2.20 mt derinliğindedir. Tam olimpik yüzme havuzu, özel havuz ayırma elemanı ile ikiye bölünerek 10 kulvarlı iki adet yarı olimpik yüzme havuzuna dönüştürülebilmekte olup oluşturulan üç havuzda aynı anda yüzme müsabakaları yapılabilecektir."
Havuzun, 3 bin 500 seyirci kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük kapalı tam olimpik yüzme havuzu konumunda olacağını vurgulayan Yılmaz, "Olimpik Yüzme Havuzu kompleksi bünyesinde bulunan kondisyon salonu, halı saha, tenis kortu, basketbol ve voleybol sahası ve dağcılık eğitiminin yapılabileceği tırmanma duvarı ve açık hava spor aletleri ile sadece bir yüzme havuzu olmayıp aynı zamanda bir spor kompleksidir." dedi.
Genel Sekreter Yılmaz, tesisin ayrıca bir açık ve bir kapalı olmak üzere iki kafeterya, 2 adet toplantı salonu, basın yayın odası, idari birimler ve sağlık birimlerinden oluştuğunu söyleyerek, Olimpik Havuzun yaklaşık 12 milyon TL maliyeti olduğunu ve inşaatın Mayıs 2012 de tamamlanmasını planladıklarını ifade etti.
Projenin kurulacağı alanın 2 dönümünün Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Gaziantep İl Özel İdaresine tahsis edildiğini belirten Yılmaz, alanın geri kalan kısmının takas işlemlerinde kolaylık gösteren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanına, Gençlik ve Spordan sorumlu Devlet Bakanımıza ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne vermiş olduğu maddi ve teknik desteklerden dolayı teşekkür ettiklerini kaydetti. Öte yandan tesisin temel atma töreninin Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılımlarıyla yapılması planlanıyor.

Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA