25 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

1. Ekim Dünya yaşlılar günü eylemi ne oldu?

Kuşaklar Arası Dayanışma Hareketi Dönem Yürütücüsü Senin Özay, güncel bir konuya değindi.


Özay, haberaktuel.com'a gönderdiği açıklamada "Kuşaklar arası dayanışma girişimimiz epey sarsıntılı yaşam içinde  geçen yıl kotardığı 1. Ekim Dünya yaşlılar günü eylemini benzerini bu yıl kotaramıyor" dedi.

"Ancak Evren, Dünya Türkiye İnsanına yine de hatırlatmayı umudu  hatırlatmak ister" diyen Özay, "sevimli-agresif eylem hayalcileri Kuçaklar Arası Dayanışma girişiminin ana hedefi olan huzurevi-kreş bir arada olsun talebiyle ilgili çalışmalar sürerken; yabancılaşma, teknolojik bağımlılık, tahammülsüzlük gibi konuları espritüel bir biçimde ele alarak girişimi kamuoyu gündeminde tutmayı hala amaçlamaktadır." diye konuştu.

Evren, açıklamasında şunları belirtti:

"Hayal ettiklerini, heyecan duyduklarını çok farklı meslek ve sosyal statüdeki aktivistlerinin olanak ve çevresini etkinlikler için seferber etmesini talep eder. Zira "Her etkinliği bu gruptaki 4-5 kişi yapabilir" algısı gerçekçi de değildir. Etkinlik önerileri  hala günceldir.  "Bu çok saçma, olur mu öyle şey?"den tutun, "Ben bundan daha güzelini hayal ettim"e kadar her türlü eleştiriye de açıktır. -

"Torununu al gel"

İlk önerimiz olan Kordon'daki mini şenlik konusunu toplantıda detaylı bir biçimde konuşmuş, afişini beğeniye sunmuştuk. Detaylar netleşmediği için açık uçlu bırakıyoruz. (Kotarılmıştır. )

"Tecrübenle göreyim"

Girişimimiz içindeki "dayanışma" kelimesinden kaynaklı özellikle dezavantajlı kesimlerle işbirliğini de vicdani bir sorumluluk haline getirmektedir. Bu doğrultuda ilk olarak Görme Engelliler Kitaplığı ile görüşülerek çocuklar için kitap okuma etkinliği gerçekleştirilebilir. Haftada belli bir zaman ayıracak en az 5 gönüllüye ihtiyacımız bulunmaktadır.

"Bana bir masal anlat dede"

Girişimimiz yabancılaşmaya karşı güzel geleneklerimizi yaşatmayı amaçlıyorsa bunlardan biri de kuşkusuz masal anlatıcılığıdır. Gelenekle teknolojik imkanları birleştirerek güzel ama bir o kadar da zahmetsiz bir projeye imza atabiliriz. Pedagojik olarak uygun bir çocuk masalını amatör anlatıcılarımız aracılığıyla videoya alarak internet üzerinden yaymayı amaçlıyor; ikinci etapta da bu videoların çocuk yuvaları, hastaneleri gibi yerlerde belirli saatlerde dinletilmesini, izletilmesini sağlamak hoş olur diye düşünüyoruz.

"Çocuk gözüyle kuşaklar arası dayanışma"

Bu da basit ama etkili sonuçlar doğurabilecek bir proje. İzmir'deki eğitim, sağlık gibi il müdürlükleri, düzenli yarışma düzenleyen kuruluşlar ve özel okullara ulaşarak "Kuşaklar arası dayanışma temasıyla da yarışma düzenler misiniz?" diye sormak istiyoruz. Eğer bu kabul edilirse, çocukların sihirli dünyasından nasıl göründüğümüzü bilmek hem eğlenceli olacak hem de belki sonuç alırsak üretilen eserlerin bir sergisi düzenlenebilecektir.

"Otobüste köşe kapmaca"

Sosyal dedektiflik hamlemizin ilk etabı olmasını umduğumuz, deneyimli skeç yazarları ve oyunculara ihtiyaç duyduğumuz bu proje de basittir. Yoğun bir iş günü sabahı otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarında toplumsal tahammülsüzlüğümüzün geldiği noktayı "bedensel olarak güçsüz olanlara yer verme" konusu üzerinden mizahi bir şekilde işlemek istiyoruz.  Maymun bile yer verdi gibi..Üç-beş kişiden oluşan birkaç ekip kalabalık hatlarda yolculuk yapacak, oyunu devreye koyacak sonra da ortam uygunsa konuyu kısacak açıklayacaktır. Ya da açıklama görevini medya gerçekleştirecektir.

"Huzurevi olmayan kentler"

Sohbetimiz sırasında anımsadığımız bir anekdottan yola çıkarak Türkiye'nin bazı kentlerinde huzur evi bulunmadığı, huzur evi kullanmanın toplumsal dışlanma nedeni olduğu konusu gündeme geldi. Bu kentlerden bir yetkiliyle konunun olumlu ve olumsuz yönlerini etkili bir yöntemle gündeme getirmek, bir haber konusu olarak da dikkat çekebilir diye düşündük.

Velhasıl bu  diğer konularda  da, haydi gelin bu ağır  sorunlara rağmen düşünelim, çalışalım…"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA